اخبار کوتاه

۴۰۰ زندانی جرائم غیرعمد در استان اردبیل در انتظار آزادی

ناصر عتباتی دادستان مرکز استان اردبیل

ناصر عتباتی دادستان مرکز استان اردبیل

اردبیل – ایرنا – دادستان انقلاب و عمومی استان اردبیل با بیان اینکه موضوع مهم ، کمک به زندانیان جرایم غیرعمد و خانواده های این زندانیان با حفظ کرامت آنهاست افزود : در حال حاضر بیش از ۴۰۰ زندانی جرائم غیرعمد در استان اردبیل در انتظار آزادی می باشند که امید است با کمک افراد نیکوکار در ماه مبارک رمضان از حبس رهایی یابند.
 

به گزارش خبرنگار ایرنا ، ناصر عتباتی  در جشن نسیم مهر با محوریت حمایت از خانواده‌های زندانیان جرائم غیرعمد استان اردبیل افزود: ۵۰۰ خانواده در این استان زیرپوشش انجمن حمایت از زندانیان قرار دارند که نیمی از آن به خانواده های ساکن در مرکز این استان مربوط می شود.

وی بیان کرد: انجمن حمایت از زندانیان گام بزرگی در حوزه آموزش و ارتقای سطح آگاهی مددجویان برداشته و حمایت های معنوی و مادی از زندانیان و خانواده ‌هایشان انجام می دهد.

وی ادامه داد: زمینه اشتغال زندانیان آزاد شده جرائم غیرعمد با کمک و مشارکت بخش خصوصی در استان اردبیل فراهم شده و بطور یقین این اقدام در کاهش آسیب ‌های اجتماعی موثر خواهد بود.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل نیز در این آئین گفت: اجرای مجازات های جایگزین حبس در این استان به عنوان قانون جدید قضایی کشور به همکاری های جدی بین بخشی نیاز دارد.

حجت الاسلام محمدعلی قاصدی افزود: از سیاست های مهم مجموعه قضایی در ایران کاهش جمعیت زندانیان کیفری می باشد و مجازات های جایگزین حبس نیز که از نوآوری های بسیار مفید و مثبت قانون قضایی جدید کشورمان می باشد برای همین منظور وضع شده است.

وی با اشاره به اینکه ما در دادگستری استان اردبیل نیز با اقدام هایی از جمله تشکیل نشست های ماهانه به شکل جدی پیگیر اجرای این قانون می باشیم اظهار کرد: کم رنگ بودن همکاری های فرهنگی و آموزشی بین بخشی به عنوان لازمه اجرای این قانون ما را در این ارتباط دچار مشکل کرده است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر وقتی حدود ۷۰ هزار پرونده کیفری وارد مجموعه قضایی استان اردبیل می شود که ۲۰ تا ۳۰ هزار فقره از آنها را پرونده های مرتبط با جرایم مالی تشکیل می دهند برای تامین امنیت مطلوب جامعه ناچار هستیم که تعدادی از بزهکاران و مجرمان را در حبس نگهداریم.

حجت الاسلام قاصدی تصریح کرد: در کنار محبوس کردن مجرمان باید به موضوع بازسازی تربیتی و معنوی زندانیان نیز بطور جدی توجه شود چرا که همگان در برابر اثرگذاری های منفی حبس بر زندانی و خانواده او و در نهایت بر جامعه نیز مسوولیت داریم.

او گفت: تنگناهای خانواده ای که سرپرست آن به خاطر مسائل مالی در حبس به سر می برد و قبل از روانه شدن به زندان دچار مشکل های عدیده مادی بوده بطور یقین در زمان حبس دوچندان می شود و امکان بروز آسیب های متعدد اجتماعی برای آن خانواده افزایش و پیامدهای منفی آن به جامعه نیز تسری می یابد.

وی با بیان اینکه زندان های استان اردبیل از نظر امکانات و به خصوص در ارتباط با امکانات آموزشی و فرهنگی با کمبودهایی مواجهند از مدیران ذیربط و به خصوص استاندار اردبیل خواست تا ضمن بازدید از این مکان ها و آشنایی از نزدیک با این مشکل ها در تامین امکانات مورد نیاز آنها مساعدت کنند.

او همچنین با تقدیر از همکاری مردم نیکوکار در تامین بخشی از نیازهای زندانیان و خانواده هایشان این اقدام ها را ناشی از احساس مسوولیت معنوی و انسانی مردم جامعه دانست.

در این مراسم که با حضور مجید خدابخش استاندار اردبیل در سالن اجتماعات شرکت آب منطقه ای اردبیل برگزار شد مجمع عمومی سالیانه انجمن حمایت از زندانیان این استان نیز برگزار شد.

خبرنگار: مسعود وسیله ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده      کد خبر: ۸۲۵۴۶۵۷۶

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*