اخبار کوتاه

گفتگوی اختصاصی با رئیس اداره قضایی و اجرای احکام زندانهای استان اردبیل /۳۶ درصد محکومین زندانهای استان اردبیل به مناسبت اعیاد ماه ربیع الاول به مرخصی رفتند

به بهانه اعطاء مرخصی به ۳۶ درصد محکومین زندانهایی استان به مناسبت اعیاد ماه مبارک ربیع الاول گفتگویی با محمد واثقی رئیس اداره قضایی و اجرای احکام اداره کل زندانهای استان اردبیل انجام شده که مشروح آن را تقدیم مخاطبین محترم می کنیم.

محمد واثقی رئیس اداره قضایی و اجرای احکام اداره کل زندانهای استان اردبیل

محمد واثقی رئیس اداره قضایی و اجرای احکام اداره کل زندانهای استان اردبیل

• مرخصی های اعطایی به زندانیان بر چه اساسی می باشد و چه تاثیری در کاهش آسیب رفتارهای پرخطر زندانیان دارد ؟
« نگاه دستگاه قضایی و سازمان زندانها به زندانی به چشم انتقام جویی نیست بلکه همانطور که از عنوان سازمان ما برمی آید هدف اصلاح و تربیت و بازتوانی اجتماعی زندانیان است . اعطاء مرخصی به محکومینی که شرایط قانونی را دارند و امتیازات لازم را در برنامه های اصلاحی و تربیتی کسب نموده اند بنیان خانواده زندانیان را تقویت می کند و موجب آرامش روحی و روانی زندانیان و خانواده هایشان می شود . از این رو مراجع محترم قضایی به مناسبت شب یلدا و ایام میلاد پیامبر اعظم (ع) مرخصی کوتان مدتی را به ۳۶ درصد محکومین زندانهای استان اعطاء نمود که جا دارد از دادستانها و دادیاران ناظر زندان کمال تشکر را داشته باشیم . »
• یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری و سیاست های کلان قوه قضائیه و سازمان زندانها کاهش جمعیت کیفری زندانهاست در این زمینه چه اقداماتی انجام شده است ؟
« خوشبختانه با پیگیری شخص رئیس کل دادگستری و همچنین تاکید دادستان ها و روسای زندانها با فعاليت مددكاران و اعلام به موقع وضعيت قضايي زندانيان براي حوزه هاي قضايي ، شاهد رسيدگي به موقع به پرونده متهمان و زندانیان تحت قرار بالای دو ماه بودیم که در زندانیان تحت قرار ۱۴درصد و در متهمین ۵ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه در سال ۹۳ را شاهد هستیم . همچنین در معرفی زندانیان مواد مخدر با میزان کم ، اتفاق قابل توجه کاهش ۱۷ درصدی معرفی این نوع متهمان به زندان نسبت به نه ماهه سال گذشته می باشد .
۶۲۲ مورد بازدید قضات از زندانهای استان که نسبت به نه ماهه سال گذشته رشد ۲۰ درصد را داشته است خود موید این مطلب است که دستگاه قضایی استان مصمم است تا سیاست کاهش جمعیت کیفری را به جدیت دنبال کند . همچنین رویه مناسب قضات محترم در تلاش برای استفاده از زندان بعنوان آخرین حربه و مصوبات کمیته ساماندهی امور زندانیان و پیگیری های مسئولین قضایی و مدیر کل محترم زندانهای استان باعث شده تا آمار موجودی زندانیان تا پایان آذر ماه ۹۴ نسبت به نه ماهه سال ۹۳ به میزان ۷ درصد کاهش جمعیت را نشان دهد . »
• روند بهره گیری از تاسیسات حقوقی قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ در زندانهای استان اردبیل چگونه است ؟
رئیس اداره قضایی و اجرای احکام اداره کل زندانهای اردبیل با اشاره به رافت اسلامی نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به زندانیان هدف از مجازات حبس را بازدارندگی از تکرار جرم و تامین امنیت اجتماعی برشمرد و افزود : « دستگاه قضایی با رصدی که از طریق سازمان زندانها بر روی زندانیان دارد سعی میکند تا زندانیانی را که در واقع متنبه شده اند و آمادگی قانون پذیری دارند را از طریق بهره گیری از تاسیسات حقوقی قانون مجازات اسلامی به جامعه بازگرداند . در همین راستا در نه ماهه سالجاری ۴۴۴ نفز از زندانیان زندانهای استان از سوی مراجع محترم قضایی با اعمال آزادی مشروط ، قبول اعسار ، تعلیق اجرای مجازات و توقف اجرای حکم از زندان آزاد شده اند . در بهره گیری از تاسیسات حقوقی قانون جدید مجازات اسلامی نیز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۱۴ درصد افزایش را شاهد بوده ایم . »

رئیس اداره قضایی و اجرای احکام اداره کل زندانهای استان اردبیل با تقدیر از تلاشهای مددکاران زندانهای استان با اشاره به تاکیدات مدیر کل زندانهای استان بر لزوم ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه مذهبی اردبیل گفت : « به همت مددکاران زندانهای استان و با گذشت شاکیان تعداد ۳۰۴ نفر از زندانیان تا پایان آذر ماه از زندانهای استان آزاد شده اند . همچنین در جهت تقویت این روند با همت مسئولین دستگاه قضایی استان دفتر شورای حل اختلاف شعبات زندانهای اردبیل ، گرمی و مشکین شهر نیز اخیراً گشایش یافت و با پیگیری های مدیر کل محترم زندانهای اردبیل مقرر است تا شعبه زندان خلخال نیز راه اندازی شود . »
این مقام مسئول در زندانهای استان اردبیل در ادامه گفتگو با سایت اداره کل زندانها از تلاش مددکاران و مسئولین قضایی استان برای نجات سه نفر از زندانیان قصاص نفس از پای چوبه دار با رضایت اولیاء دم در سالجاری خبر داد و افزود : « از ابتدای سالجاری تا پایان آذر ماه تعداد ۹۳۲ نفر از زندانیان جرایم مالی با تلاشهای مسئولین زندان ، ستاد دیه و موافقت قضات محترم از زندان آزاد شده اند که خوشبختانه ۵۷۲ نفر از این تعداد مربوط به اجرای قانون جدید محکومیت های مالی می باشند که از تاریخ اول مرداد ماه سالجاری اجرایی شد و به استناد ماده ۳ همان قانون این تعداد از زندانیان جرایم مالی از زندانهای استان آزاد شدند . »‌
وی با اشاره به راه اندازی بازداشتگاه اردبیل اشاره نمود و گفت : « علیرغم کمبود نیروی انسانی و امکانات و اعتبارات با دستور مدیر کل محترم زندانهای استان و به جهت تفکیک متهمین و محکومین از همدیگر و کاستن از بار جمعیتی زندان اردبیل و اجرای قانون تفکیک و طبقه بندی زندانیان بازداشتگاه مرکزی اردبیل راه اندازی شد . »
واثقی نقش دستگاه قضایی و دیگر دستگاههای مربوطه را در کاهش جمعیت کیفری زندانها مهم توصیف نمود و گفت : « اگر همه دستگاهها نقش خود را به خوبی در جامعه ایفا کنند ما شاهد این حجم زندانی در زندانها نخواهیم بود که هم برای دستگاه قضایی و هم سازمان زندانها بار اضافی تلقی می شود . »
وی در انتها از دستگاه قضایی استان به خصوص رئیس کل دادگستری ، دادستان مرکز استان و دادستانهای شهرستانها به جهت تعامل سازنده و هم افزایی برای حل مشکلات زندان و زندانیان تقدیر نمود .

IMG_3138

رسیدگی قضات به امور زندانیان و بازدید از زندانها

رسیدگی قضات به امور زندانیان و بازدید از زندانها

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*