اخبار کوتاه

همایش پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز در زندان اردبیل برگزار شد

به مناسبت هفته جهانی مبارزه با ایدز و به منظور افزایش سطح آگاهی مددجویان و کارکنان ، همایش مبارزه با ایدز در زندان اردبیل با شعار « به صفر رساندن مرگ و میر ناشی از ایدز ، به صفر رساندن تبعیض و پیشگیری موثر تر از درمان » با سخنرانی سه نفر از کارشناسان اداره بهداشت و درمان شهرستان اردبیل برای مددجویان مرد و زن و همچنین کارکنان مجموعه زندان اردبیل برگزار و بر پیشگیری و راههای مقابله با این بیماری تاکید شد .

برگزاری همایش پیشگیری از بیماری ایدز در زندان اردبیل

برگزاری همایش پیشگیری از بیماری ایدز در زندان اردبیل

شفیعی ، کارشناس مبارزه با بیماریهای اداره بهداشت اردبیل ، ضمن اشاره به این موضوع که هدف اصلی از برگزاری چنین همایشهایی یادآوری این نکته است که بیماری ایدز از بین نرفته و در کمین نشسته ، تصریح کرد : «متاسفانه برای بیماری ایدز تا کنون درمانی کشف نشده است و داروهای پیشنهادی برای کم کردن زمینه توسعه این بیماری ، بسیار گران قیمت و نایاب است . بنابراین تاکید ما بر پیشگیری از این بیماریست »
ایشان راههای پیشگیری از ایدز را ممانعت از خالکوبی ، عدم استفاده ازسرنگ مشترک ، تیغ اصلاح ، ناخن گیر مشترک ، جلوگیری از ارتباط جنسی مشکوک و خطرناک دانسته و اخذ تست خون را بهترین و علمی ترین راه شناسایی این بیماری عنوان کرد .
حسین زاده ،مسئول کلنیک مثلثی اداره بهداشت شهرستان اردبیل ، از دیگر سخنرانان این همایش ، با اشاره به تاثیر روانی این بیماری در فرد مبتلا شده افزود « دیدگاهی که نسبت به افراد بیمار در جامعه حکم فرماست باعث شده تا مبتلایان این بیماری از افشای آن خودداری کنند و کسانی هم که مشکوک به این بیماری هستند از مراجعه به آزمایشگاه واهمه دارند . این تفکر غلط باعث شده تا آمار مبتلایان به بیماری ایدز آمار دقیقی نباشد و این بیماری بطور پنهان در جامعه رسوخ کند . در محیطی مانند زندان این پنهان کاری می تواند به قیمت مبتلا شدن جمعیت زیادی از مددجویان تمام شود»
در این همایش از مددجویان خواسته شد تا بدون هیچ ترس و واهمه ای در صورتی که خود یا اطرافیانشان را مشکوک به این بیماری می دانند به بهداری معرفی کنند تا زمینه اخذ آزمایش خون و مراقبت های ویژه برای آنان مهیا شود .
کارشناسان مرکز بهداشت شهرستان اردبیل جهت آشنایی بیشتر مددجویان با بیماریهای ایدز و آنفولانزا ، بروشورهایی حاوی مطالب آموزشی بین آنان توزیع کردند .
در حاشیه این همایش دکتر کیخسروی در مورد شیوع نوعی از آنفولانزا که به مسئله روز بدل شده ، مواردی را متذکر شوند . ایشان در صحبت های خود درخصوص راههای تشخیص آنفولانزا و راههای درمان و پیشگیری این بیماری مواردی را مطرح کردند و اطمینان دادند که بسیاری از اخباری که سرزبانهاست شایعه بوده و با مراقبت های اولیه ، استراحت ، استفاده از مایعات گرم ، شستشوی مرتب دست با مایع دستشویی و دست ندادن و روبوسی نکردن با افراد مشکوک به سرما خوردگی ، می توان از بروز این نوع آنفولانزا جلوگیری کرد .

DSC01733

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*