اخبار کوتاه

معاون قضایی و اجرای احکام سازمان زندانها : کاهش استفاده از مجازات زندان و بکارگیری جایگزین های حبس مستلزم عزم ملی در فرهنگ سازی و تغییر برخی قوانین زندان زا است

 معاون قضائی و اجرای احکام سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در سفر به استان اردبیل برای بازدید از زندانها با رئیس کل دادگستری استان دیدار نمود.

دیدار معاون قضایی سازمان زندانها با رئیس کل دادگستری استان

دیدار معاون قضایی سازمان زندانها با رئیس کل دادگستری استان

شیخ پور معاون قضایی و اجرای احکام سازمان زندانها در دیدار با قاصدی رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر عزم حاکمیت و سازمان زندانها برای اجرایی نمودن سیاست کاهش جمعیت کیفری زندانها گفت:« سیاست کاهش جمعیت کیفری از مسائل مهم قوه قضائیه و سازمان زندانهاست که باید به صورت جدی به آن توجه شود و می بایست از ظرفیت های قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی برای جایگزین های حبس استفاده شود. زیرا یکی از مهم ترین مسائل ما در سازمان زندانها اصل اصلاح و تربیت است اما با این تراکم که در زندانها داریم هدف گذاری ما در زمینه اصلاح و تربیت تحت تاثیر قرار می گیرد. » وی در این زمینه با اشاره به استفاده از ۱۰۰۰روحانی برای تعلیم مبانی دینی ، قرآن ، احکام و نماز در زندانهای کشور افزود: « هر چند تلاش مضاعفی در زمینه فعالیت های فرهنگی در زندانها در صورت گرفته و می گیرد اما زمانی می توانیم از تمام ظرفیت اصلاح و تربیت بهره کامل را ببریم که کاهش جمعیت کیفری را در زندانها داشته باشیم .»

معاون قضایی و اجرای احکام سازمان زندانها با اشاره به عدم ساخت زندان بعداز انقلاب و افزایش جمعیت کیفری گفت : « ما اعتقاد داریم زندان باید جای افراد شرور و کسانی که امنیت اجتماعی را بهم می زنند و آرامش مردم را سلب می کنند و یا به جان و مال آنها تعدی می کنند باشد. ولی خیلی افراد هستند که با جرایم سبک و مالی روانه زندان می شوندکه ما معتقدیم این افراد جایشان در زندان نیست. انتظار ما از همکاران محترم قضایی این است که از روش سنتی سابق که زندان تنها راهکار بود احتراز نمایند زیرا زندان اثرات و تبعاتی بر زندانی و خانوده بی سرپرست می گذاردکه باید در آن تامل کرد. »

شیخ پور با اشاره به مطالعات انجام شده در معاونت قضایی و اجرای احکام سازمان زندانها گفت:« به نظر می رسد یک چهارم میزان  جمعیت فعلی باید در زندانها زندانی داشته باشیم زیرا خیلی از این افراد را که الان زندانی هستند می شود با جایگزین های حبس کاری کرد که پایشان به زندان باز نشود. خصوصاً در بحث کسانی که ۳ الی ۷ روز در زندان اقامت دارند و آمار زیادی هم هستند اگر از ابتداء می شود که آنها روانه زندان نشوند کاری صورت گیرد که اینها وارد چرخه زندان نگردند.چرا بیایند و چند روز بمانند و بعد آزاد شوند؟ » وی با اشاره به لزوم فرهنگ سازی برای عدم استفاده از مجازات زندان گفت: « به نظر می رسد باید در بین آحاد مختلف مردم جامعه و همکاران قضایی و مسئولان یک فرهنگ سازی در این زمینه انجام شودکه مواجه با چنین مشکلاتی نشویم . » معاون قضایی سازمان زندانها با اشاره به قوانین زندان زا بر لزوم ایجاد تغییر و بازنگری در این قوانین تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین محمد علی قاصدی رئیس کل دادگستری استان در ادامه با اشاره به برخی مشکلات موجود در قوانین و بحث مجازات های حبس انگاری گفت: « متاسفانه در تمام سطوح جامعه طوری جا افتاده که هر جا کسی با فرد دیگر به مشکل بر می خورد می خواهد با مجازات حبس آن را حل کند. باید این فرهنگ غلط در سطح ملی حل شود. »

رئیس کل دادگستری استان افزود:« البته برخی  مجازات ها نیز متناسب با جرم نیست و بازدارندگی ندارد و همکاران قضایی نیز علم می کنند که اگر شخص تنبیه نشود موجب تعدی مجدد خواهد شد و مجبور به استفاده از مجازات حبس می شوند.  البته نباید از حق بگذریم . در سالهای اخیر کارهای خوبی در زمینه حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری در سطح قوه قضائیه انجام شده است. به طوری که در استان اردبیل با توجه به اینکه حداقل در طول ده سال اخیر فضای زندانها افزایش نیافته و هر ساله ورودی پرونده ها به دادگستری افزایش داشته نگهداشتن آمار زندانیان در این حد خودش یک کاهش جمعیت کیفری است . »

حجت الاسلام قاصدی رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر لزوم تلاش همه آحاد جامعه برای تبیین فرهنگ استفاده از جایگزین های حبس برای کاهش جمعیت کیفری زندانها گفت : «در استان اردبیل کار گروهی متشکل از کارشناسان همه اقشار مختلف اعم از حقوقدانان ، قضات ، دانشگاهیان ، دستگاههای دولتی مختلف ، اصناف و بازاریان، ائمه جمعه و جماعات برای تعیین مصادیق مجازات های جایگزین حبس تشکیل شده که این موضوع را مطالعه می کنند . این حرکت خودش یک بستر سازی فرهنگی در سطح استان است برای جا انداختن این امر تا توقعات اجتماعی برای استفاده از مجازات حبس کاهش یابد و در صورت صدور مجازات های جایگزین ، قضات با اعتراض مردم و مسئولان مواجه نگردند.»

در پایان این دیدار رئیس کل دادگستری استان از مدیریت خوب زندانهای استان که تعامل سازنده ای با دستگاه قضایی در همه زمینه ها خصوصاً ساماندهی امور زندانیان و ایجاد بستر لازم برای چالش های قضایی در بین قضات برای کاهش جمعیت کیفری زندانها را داشته تقدیر نمود وگسترش فعالیت های اشتغال زایی برای مددجویان، ارتقاء کیفی بهداشت و درمان ، برنامه های فرهنگی و تربیتی و اجرای دستوالعمل حقوق شهروندی در زندانها را ستود و شایسته تقدیر دانست.

پس از این دیدار معاون قضایی و اجرای احکام سازمان زندانها با حضور در زندان مرکزی اردبیل ضمن بازدید از بخش های مختلف این زندان و حضور در نماز جماعت مددجویان از اندرزگاهها بازدید نموده و با مددجویان این زندان به صورت چهره به چهره دیدار کرد و از نزدیک مشکلات آنها را استماع نموده و دستورات لازم را در جهت حل آنها صادر نمود.

گفتنی است در این بازدید مدیر کل زندانها ، معاون دادستان مرکز استان و دادیار ناظر زندان اردبیل وی را همراهی می نمودند.

دیدار معاون قضایی سازمان زندانها با مددجویان زندان اردبیل

دیدار معاون قضایی سازمان زندانها با مددجویان زندان اردبیل

 

 

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*