اخبار کوتاه

مسابقات قرآن مددجويان زندانهاي استان اردبیل به میزبانی شهرستان گرمي برگزار شد

مسابقات قرآن کریم مددجویان زندان های استان اردبیل

 مسابقات قرآن،  ويژه مددجويان زندان هاي استان اردبیل در رشته هاي قرائت ، مفاهيم ، اذان و  حفظ؛  در سالن اجتماعات اداره تبليغات اسلامي شهرستان گرمي  با حضور مدیرکل زندان ها ی استان برگزار شد.

در اين دوره از مسابقات قرآن زندانیان ،  ۲۸ نفر از مددجويان که منتخب مسابقات قرآن زندان خویش بودند به رقابت پرداختند که در پایان طبق نظر هيئت داوران که از سوی اداره تبليغات اسلامي شهرستان گرمی  معرفی شده و از اساتید برجسته قرائت و حفظ قرآن بودند در رشته قرائت مددجوي زندان گرمي  مقام نخست را به خود اختصاص داد و به مسابقات کشوری معرفی شد. همچنین در رشته اذان زندانی نماینده اردوگاه حرفه آموزي و كاردرماني بعنوان موذن برگزیده این دوره از مسابقات معرفی گردید .

همچنین درشته مفاهيم قرآن کریم نماینده زندان مركزي اردبيل و در رشته حفظ يك جزء مددجویي از بازداشتگاه مركزي اردبيل ، مقام نخست را كسب كردند.

حجت الاسلام والمسلمين صفري امام جمعه شهرستان گرمي در مراسم اختتامیه مسابقات قرآن کریم زندانیان زندان های استان طی سخنانی گفت : « گرچه خداي متعال فطرت انسان را خدا نما آفريده است ولي گاهي گرد و غبار معصيت آنرا می گیرد .  در این حال انسان نياز به زنگار زدايي از روح و قلب دارد . »

امام جمعه شهرستان گرمی یکی از بهترین ابزار مراقب از نفس را پناه بردن به قرآن برشمرد و افزود : «  قرآن آثار تربیتی بسیاری دارد که از آن جمله تطهیر روح انسان به شرط عمل به آیات و مفاهیم آن است . »  حجت الاسلام و المسلمین صفری تمسك به قرآن را دارای مراتب و آدابی دانست و گفت: «  ارتباط با قرآن داراي مراتبي است كه يكي از این مراتب مهم ، قرائت ، فهم و درک معانی و عمل به دستورات قرآن است .  بدون عمل صرف قرائت نمی تواند راهگشای مشکلات انسان باشد. » وی تاکید کرد: « آيات قرآن بايد بصورت عملياتي به زندگي ما وارد شود و تاثيرش در نشست و برخاست و رفتارهاي فردي و اجتماعي و ارتباطات خانوادگي و تربيت فرزندان قابل مشاهده باشد. »

فتحی مدیر گل زندانهای استان نیز طی سخنانی با اشاره به فعالیت های اصلاحی و تربیتی در زندان ها ، آن را دستاورد نظام مقدس جمهوری اسلامی برشمرد و گفت : « در ماه مبارک رمضان بیش از ۳۰۰۰ ختم قرآن در زندان های استان انجام شده است . تلاش های گسترده ای در زندان ها در جهت بازسازی شخصیتی زندانیان انجام میشود .که جا دارد تمام این فعالیت های مثبت برای مردم اطلاع رسانی شود. » وی با اشاره به رسالت تربیتی زندان ها افزود: « کار اصلاح و تربیت مجرمین امری است که باید همه مسوولان و مردم و کسانی که دستی در فرهنگ ، هنر و مسائل دینی دارند به زندان کمک کنند . »  به گفته مدیر کل زندان های استان اردبیل امر تعلیم و تربیت مجرمین با امکانات موجود زندانها همخوانی ندارد. و موفقیت های بدست آمده در حوزه اصلاح و تربیت در زندانها همه به ایثار و تلاش کارکنان این مجموعه ها بر می گردد.  وی با تشکر از نهادهای همکار با زندان در امر آموزش زندانیان افزود: « رسیدن به حد مطلوب و ایده آل امر اصلاح و تربیت مجرمین به تنهایی توسط زندان امکان پذیر نیست . لازم است تا تمام نهاد های فرهنگی و مردم با زندان همکاری کنند. در اینصورت است که میتوان زندانی را برای بازگشت سالم به اجتماع ، از طریق آشنایی با معارف دینی و مهارت های اساسی زندگی که در قرآن موجود می باشد آماده نمود. مسلماً هر چه زندانی بیشتر با معرف دینی آشنا تر شود میزان آسیب های اجتماعی نیز کاهش می یابد . »

ناصري رئيس زندان گرمي نيز در ابتدای این مراسم گزارشي از روند برگزاري مسابقات قرآن مددجويان مرد زندان هاي استان و همچنین  از فعاليت هاي قرآني حوزه فرهنگي و تربيتي زندان گرمي در ماه مبارک رمضان را برای حاضرین ارایه نمود.

گفتني است پخش كليپ از فعاليت هاي قرآني ، تجليل از حافظان وقاريان برتر ، تلاوت مجلسي توسط قاریان برجسته استان استاد اصلاني و كمالي زرگر از ديگر برنامه هاي  این دوره از مسابقات قرآن کریم زندانیان مرد استان اردبیل بود.  

 

حجت الاسلام و المسلمین صفری امام جمعه شهرستان گرمی

حجت الاسلام و المسلمین صفری امام جمعه شهرستان گرمی

فتحی مدیر کل زندان های استان اردبیل

فتحی مدیر کل زندان های استان اردبیل

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*