اخبار کوتاه

مدیر کل زندانهای استان اردبیل : شورای حل اختلاف ظرفیت بزرگی برای کاهش جمعیت کیفری زندانهاست

به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه و به بهانه افتتاح پنجمین شعبه شورای حل اختلاف زندانهای استان در بازداشتگاه پارس آباد گفتگویی با فتحی مدیر کل زندانهای استان اردبیل انجام شده که مشروح آنرا در ذیل ملاحظه می کنید.

  • هدف از افتتاح شعب شورای حل اختلاف در زندانها چیست ؟
  • شورای حل اختلاف در ذات خویش نهادی است که شاید یک رویه آن برآمده از قوه قضائیه است اما رویه دیگر آن نهادی است که ریشه در مردم و همان ریش سفید منشی و صلح و سازش توسط بزرگان قوم و صاحبان نفس و معتمدین مردم دارد. هر چقدر این فرهنگ صلح و سازش در بین مردم رواج پیدا بکند هر چقدر به شوراهای حل اختلاف ارج بنهیم به همان میزان ورودی پرونده های ما به دستگاه قضایی و نهایتاً زندان کاهش می یابد . این امر در شوراهای حل اختلاف زندانها نیز مصداق دارد. کسی که زندانی می شود خصوصاً در دعاوی غیر عمد یا عمدی که جزء باشد امیدش از همه جا سلب می شود . ایجاد شوراهای حل اختلاف در زندانها و با استفاده از کارکنان مجرب زندانها این فضا را بوجود می آورد که صلح وسازش بین زندانی و شاکی او  با شناخت از وضعیت زندانی و تحققیق مددکاران زندانها انجام می شود پس اعتماد شاکی نیز به این مرجع بالاست. کارکرد شوراهای حل اختلاف در زندانهای استان اردبیل از بدو  تاسیس خود موید این عرض بنده است.
  • چند مرکز شورای حل اختلاف در زندانهای استان وجود دارد و عملکردشان چه بوده ؟
  • فعلا در ۵ مرکز یعنی در زندانهای اردبیل، مشگین شهر، خلخال و گرمی و همین اواخر هم یک شعبه در بازداشتگاه پارس آباد راه اندازی شده و فعالیت می کنند . از سال ۱۳۹۴ در پی انعقاد تفاهم نامه ریاست محترم سازمان زندانها با مرکز شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه این مراکز به ترتیب در زندانهای استان نیز ایجاد شد.  خوشبختانه در طول این مدت تقریبا کمتر از دوسال ۲۸۴۶ فقره درخواست در شوراهای حل اختلاف شعب زندانهای استان از طرف مددجویان و شکات مطرح شده و ۱۴۷۲ مورد منجر به صلح و سازش شده و همچنین ۶۷۱ مورد منجر به آزادی زندانی گردیده .
  • آیا شعب شورای حل اختلاف زندانها کافی است یا در صدد توسعه و افزایش آن هستید؟
  • با هماهنگی که با رئیس محترم شوراهای حل اختلاف استان شده و با حمایت های رئیس کل محترم دادگستری استان و مسئولان شورای حل اختلاف اخیراً مجوز راه اندازی ۲ شعبه دیگر یکی در زندان اردبیل و  یکی دیگر نیز در نمایندگی ستاد دیه استان را اخذ کردیم که تمهیدات لازم برای راه اندازی و بهره برداری در دست انجام هست و جای خالی این دو شعبه در این مراکز احساس می شد. در جرایم عمد خرد و همچنین جرایم غیر عمد و محکومیت های مالی وقتی شکات محترم به شعبات شورای حل اختلاف زندانها دعوت میشوند قرار گرفتن در فضای زندان و درک این موقعیت ولو به صورت ناچیز و فضای اداری و همچنین اطمینان آنها از این نکته که کسانی که در این شعبات داوری می کنند در جریان امر هستند و راضی به تضییع حق شکات محترم نیز نیستند وصرفاً گذشت آنها را با میل و رغبت شخصی می خواهند رویکرد شکات را از لجاجت و اصرار بر خواسته به سمت خیر و نیکو کاری و گذشت و احسان تغییر می دهد . جا دارد ضمن تشکر از کلیه دست اندرکاران شوراهای حل اختلاف شعبات زندان از کلیه شکات معززی که رضایت داده و منجر به صلح و سازش یا آزادی زندانیان شدند کمال تشکر و امتنان خویش را اعلام کنم . ما مردم خوب و با گذشتی در سطح استان داریم . باید این امر ریش سفید منشی و گذشت فرهنگ سازی شود و رسانه ها و  فرهنگ سازان به آن بپردازند.
    تصویری از جلسات صلح و سازش در شورای حل اختلاف زندانهای استان اردبیل

    تصویری از جلسات صلح و سازش در شورای حل اختلاف زندانهای استان اردبیل

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*