اخبار کوتاه

مدیرکل زندان های استان اردبیل : نگاه ما در نظام اسلامی به کانون اصلاح و تربیت به مانند یک مدرسه شبانه روزی است

چگونگی حمایت از مددجویان کانون اصلاح و تربیت با حضور قاضی دادگاه اطفال، مدیرکل زندان ها و نمایندگانی از اداره کل بهزیستی ، دفتر امور بانوان استانداری و مرکز حمایت از حقوق کودک و خانواده داددگستری کل استان بررسی شد .

در ابتدای این نشست ، فتحی ، مدیر کل زندانهای استان اردبیل ، با اشاره به نحوه رسیدگی به حقوق و تکالیف مددجویان کانون اصلاح و تربیت و نیاز به نگرش علمی در این زمینه ، افزود : « فرآیندهای تعلیمی و حمایتی از زندانیان زیر ۱۸ سال بایستی منجر به تحول شخصیتی شده و آثار بالندگی و رشد در رفتار و گفتار مددجویان مشهود و ملموس باشد . » وی افزود : « برای رسیدن به این تحول لازم است نهادهای حمایتی و متولیان فرهنگی در جامعه برنامه هایی برای قطع چرخه بازگشت مجدد زندانی به زندانها ، داشته باشند به ویژه در حوزه مددجویان زیر ۱۸ سال که بیشتر در معرض آسیب می باشند بایستی تمهیدات حمایتی خاصی برای این افراد تدبیر شود تا وارد چرخه ارتکاب بزه مجدد نشوند. »

ایشان با اشاره به فعالیت های انجام شده در کانون اصلاح و تربیت اردبیل ، از این مکان بعنوان یک مدرسه شبانه روزی یاد کرد که هدفش بازتوانی فکری و فرهنگی مددجو و مهیا نمودن آن برای ورود به جامعه و ادامه زندگی عاری از بزه است . فتحی با تاکید بر امکان پذیر بودن این شیوه گفت : « زندان و کانون اصلاح و تربیت به نوبه خود با برگزاری کلاسهای آموزشی در زمینه های مهارتهای اساسی زندگی ، ترویج کتابخوانی ، آموزشهای احکام و عقیدتی و آشنا سازی مددجویان با مفاهیم قرآنی و نماز و همچنین آموزش حرفه و فن به مددجویان تلاش در بازسازی شخصیتی آنها دارد . »  به گفته مدیرکل زندان های استان اردبیل در سال جاری دوره های پرورش زعفران ، برق کار ساختمان ، تعمیر وسایل خانگی حرارتی و گردنده و قالی بافی برای مددجویان کانون اصلاح و تربیت  با همکاری اداره کل آموزش های فنی و حرفه ای برگزار شده است . وی همچنین از مسولان از مسولان جهاد کشاورزی نیز برای برگزاری دوره های کشت کلزا ، عملیات داشت و پیوند ، پرورش رز شاخه بریده ، توسعه کار یابی و بنگاه های زود بازده در کانون اصلاح و تربیت تشکر نمود . 

در بخش دیگری از این نشست کوهی ، رئیس شعبه ۲ دادگاه کیفری ویژه اطفال و نوجوانان ، با اشاره به تغییراتی که از سال ۱۳۹۳ در قانون مجازات اسلامی برای جرایم ارتکابی توسط اطفال و نوجوانان اعمال شد و دیدگاه مثبت و حمایتی قانون گذار در این زمینه ، اذعان داشت : « بحث بزهکار و بزه دیده ، دو مقوله  متفاوتی است که باید هر کدام در حوزه ای جداگانه مورد بررسی قرار گیرد . علت یابی جرایم با نگرش بر عوامل بیرونی و درونی می تواند راهنمای مراکز حمایتی در تحقق حقوق بزه دیدگان باشد . » ایشان عدم حمایت از مددجویان آزاد شده را عامل اصلی بازگشت مجدد زندانیان دانست و خواستار توجه بیشتر متولیان فرهنگی و مراکز حمایتی به مددجویان بی سرپرست و بد سرپرست کانون اصلاح و تربیت شد .

اعلایی ، دادیار ناظر زندان مرکزی اردبیل نیز ضمن قدردانی از مسئولین زندان به ویژه کارکنان کانون اصلاح و تربیت ، رویکرد قوه قضائیه را اصلاح و بازپروری دانست و بازاجتماعی نمودن مددجویان را با تغییر افکار مجرمانه و آموزش مهارتهای زندگی ، نقطه عطفی در تحقق کاهش جمعیت کیفری در زندان عنوان کرد .

جلسه بررسی وضعیت قضایی و حقوقی  مددجویان کانون اصلاح و تربیت اردبیل

جلسه بررسی وضعیت قضایی و حقوقی مددجویان کانون اصلاح و تربیت اردبیل

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*