اخبار کوتاه

مدیرکل زندان های استان اردبیل در کارگروه اجتماعی بسیج مطرح کرد: زندان ها با رویکرد اشتغال در صدد کمک به اقتصاد کشور و بازتوانی اجتماعی زندانیان هستند

مدیرکل زندانهای استان اردبیل که در جمع اساتید بسیجی و اقشار مختلف عضو کارگروه اجتماعی بسیج سخن میگفت با اشاره به وضعیت ارتقای فعالیت های اشتغال در زندان ها از آن بعنوان یک شاخص مهم درکاهش آسیب های اجتماعی نام برد .

فتحی مدیرکل زندان های استان اردبیل در دیدار اعضای کارگروه اجتماعی بسیج اقشار سپاه حضرت عباس (ع) استان اردبیل با ایشان حرکت بسیج برای حضور در جمع مدیران استانی و بررسی راه کارهای کاهش آسیب های اجتماعی را حرکتی بسیار ارزنده و سرچشمه گرفته از روح متعالی و اندیشه انسان مدار و ولایی بسیج برشمرد.

مدیرکل زندان های استان اردبیل و فرمانده پایگاه مقاومت امام موسی ابن جعفر (ع) با اشاره به وضعیت کنونی آمار جمعیت کیفری زندان ها آن را خوشایند مسوولان ارشد نظام ، قوه قضائیه و سازمان زندانها ندانست و با اشاره به تلاش قوه قضائیه و سازمان زندان های برای اجرای طرح کاهش جمعیت کیفری و اولویت بودن این طرح در سازمان گفت : « اینکه قوه قضائیه و سازمان زندان ها و به تبع آن مسوولان ارشد قضایی استان و اداره کل زندان ها مصمم به کاهش جمعیت کیفری زندان ها می باشند شرط لازم برای اجرای طرح می باشد اما شرط کافی نیست . »

وی اجرایی شدن کامل طرح کاهش جمعیت کیفری را مستلزم عزم همگانی برای کاهش دعاوی ، ترویج صلح و سازش ، گسترش ریش سفید منشی ، پایین و منطقی بودن مهریه ها ، بهبود اوضاع اقتصادی ، تلاش همگانی مسولان برای ایجاد تغییرات فرهنگی مثبت در مردم و تغییر سبک زندگی به سمت سبک زندگی اسلامی- ایرانی دانست .   

مدیرکل زندان های استان با اشاره به ارتقای اشتغال زندانیان زندانهای استان در سالجاری نسبت به سال گذشته و ایجاد کارگاههای متعدد گفت : « تجربه ای که ما در ایجاد اشتغال داشیم این بود . کاری کردیم که زندانی برای خودش و خانواده اش کار کند و حاصل دست رنجش به خودش برگردد. ما دنبال بنگاه اقتصادی برای زندان نبوده و نیستیم چون رسالت ما اصلاحی و تربیتی است . »   وی افزود : « هدف ما از اشتغال توانمند سازی زندانی و چشاندن طعم خوش روزی حلال به مددجویان است . کسانی هستند که با اشتغال در زندان دیون و رد مال خویش را پرداخته اند و از زندان به واسطه در آمد حاصل از اشتغال آزاد شده یا در شرف آزادی هستند . » فتحی با اشاره به اهمیت اشتغال در جامعه گفت : « در زندان اشتغال مانع بیکاری و تبادل افکار بزهکارانه میشود . این اصل در جامعه نیز متصور است . اگر اشتغال نباشد فرد به سمت ناهنجاری ها و منکرات و تامین معاش خویش از راه خلاف شرع و عرف خواهد پرداخت . »

فتحی در بخش های دیگری از سخنان خویش خواستار توجه جدی مردم و مسوولان به تغییر نگرش در مورد زندان شد و گفت : « اینکه مردم در کوچکترین دعاوی اصرار می کنند که حتما متشاکی عنه روانه زندان شود اصلاً دیدگاه پسندیده ای نیست . چرا باید اینقدر به فکر انتقام جویی از یکدیگر باشیم ؟ مگر دین مبین اسلام ما را به گذشت ، صبر و شکیبایی و فرو خوردن خشم دعوت نمی کند ؟ باید آموزه های دینی و اخلاقی از زبان افراد صاحب نفس بیشتر از پیش در بین مردم ترویج شود. »

در این جلسه اساتید بسیجی و نمایندگان بسیج اقشار عضو کار گروه سوالاتی پیرامون وضعیت فرهنگی و رعایت حقوق شهروندی و اشتغال زندانیان مطرح نمودند که فتحی مدیر کل زندانها به آنها پاسخ گفت . 

کارگروه اجتماعی بسیج اقشار استان اردبیل

کارگروه اجتماعی بسیج اقشار استان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*