اخبار کوتاه

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانها : راه اندازی خانه های سلامت در زندان ها ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زندانیان را ارتقاء می بخشد

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور به جهت رایزنی با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل با دکتر رضایی معاون درمان این دانشگاه دیدار نمود.

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان ها در این دیدار از زحمات دانشگاه علوم پزشکی استان در قبال ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به زندانیان زندان های استان تقدیر و تشکر نمود و خواستار افزایش سطح همکاری دو دستگاه شد.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان بهداشتی برخی زندانیان هنگام ورود به زندان گفت : « تعدادی از زندانیان هنگام ورود به زندان برخی ناتوانی هایی به همراه دارند ، سطح آگاهی آنها از بهداشت عمومی و فردی پایین است و بعضاً با بیماری های پرخطر وارد زندان می شوند. پزشکان ما در همان معاینه بدو ورود باید این ناتوانی ها را کشف و با وارد کردن این گونه زندانیان به چرخه درمان و آموزش درصدد رفع و یا کنترل آن برآیند. »

به گفته دکتر تشکریان برخی از زندانیان در هنگام ورود به دلایل مختلف دارای مشکلات روحی و روانی هستند که با ورود به زندان اگر شناسایی نشوند احتمال تشدید بیماری های روانی آنها بیشتر میشود و احتمال دارد به خود یا دیگران آسیب بزنند . اما با دقت نظر روان شناسان و با پرکردن پرونده شخصیتی در همان ابتدای ورود و قرار دادن این گونه افراد در فرایند درمان های فردی یا گروهی از بسیاری از آسیب های جدی پیشگیری می کنند . »

مدیرکل بهداشت و درمان سازمان زندان های کشور با تشریح این نکات گفت : « با این وجود همکاران ما با یک وضعیت همیشه بحران روبرو هستند و این توان بالایی از پرسنل بهداشت و درمان زندان ها می گیرد. در حالی که میزان پرداختی های ما به آنها نسبت به بسیاری از کلینیک ها ، بیمارستان ها و یا شرکت ها پایین تر است . »

وی از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی خواست در بحث اعزام متخصص زنان و متخصص بیماری های عفونی با زندان های استان اردبیل همکاری نمایند. دکتر تشکریان افزود: « ما جمعیتی را در اختیار داریم که بخشی از آن پر خطر است و دانشگاه علوم پزشکی به راحتی در جامعه به این افراد دسترسی ندارد تا آنها را آموزش دهدیا در چرخه درمان و پیشگیری قرار دهد . اما در زندان این اتفاق قابل رخ دادن هست و میشود کاری کرد که پس از آزادی به دانشگاه مرتبط شوند و خدمات دریافت کنند . این درصورتی میسر است که دانشگاه قبل از آزادی ، از زندان ارتباط خود را با جامعه هدفش برقرار کند و در امر آموزش ، پیشگیری و درمان زندانیان وارد شود. »

دکتر تشکریان اظهار داشت کلیه زندانیان کشور در سال گذشته واکسن هپاتیت نوع B را دریافت کرده اند. وی از کمک دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در این اقدام بزرگ تشکر نمود و خواستار تعامل بیش از پیش جهت ارتقای خدمات بهداشتی و درمانی به زندانیان و خانواده های آنها شد .

در این دیدار دکتر رضایی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از آمادگی این دانشگاه در جهت ارتقای خدمات به زندانیان و خانواده های آنها در حوزه درمان و هماهنگی های بیشتر در حوزه بهداشت خبرداد و حضور مدیرکل بهداشت و درمان زندان های کشور در استان و پیگیری مسایل از دانشگاه را قدمی مبارک و بسیار ارزشمند توصیف نمود. به گفته دکتر رضایی ایجاد پایگاه سلامت در زندانها یک ضرورت است که با مطالعه موضوع و هماهنگی بیشتر امکان پذیر خواهد بود . دکتر رضایی گفت : « دریافت خدمات بهداشتی و درمانی مناسب از دانشکاه علوم پزشکی حق زندانیان است . زیرا آنها نیز شهروندان این نظام هستند. »

در این نشست مقرر شد پزشکان متخصص آنکال بیمارستان ها پاسخگوی تماس های پزشکان عمومی زندان ها جهت تشخیص بهتر بیماری های مددجویان باشند.  همچنین موضوع راه اندازی پایگاه سلامت در زندان ها و ارتقای خدمات پزشکی به زندانیان در قالب تفاهم نامه مشترک طرح و پیگیری شد.    

دیدار دکتر تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ازدبیل

دیدار دکتر تشکریان مدیرکل بهداشت و درمان سازمان با معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ازدبیل

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*