اخبار کوتاه

سیر نزولی مصرف متادون در زندان خلخال با ابتکار تشویقی شورای طبقه بندی

در زندان خلخال زندانیانی که با ارداه محکم و با خواست شخصی از میزان مصرف متادون کاسته و یا از چرخه خارج شوند می توانند از مزایای بسته حمایتی شورای طبقه بندی این زندان منتفع شوند .  

فرزاد فروزان رئیس زندان شهرستان خلخال در تشریح چگونگی اجرای این طرح گفت : « نگاهی به آمار زندانیان ورودی به زندان ها نشان می دهد که درصدی از زندانیان با جرایم عمومی ، علاوه بر جرایم مواد مخدر ، مانند جرایم سرقت و امثال آن به لحاظ مصرف مواد مخدر و آلوده بودن به این ماده در بیرون از زندان ، بعد از بازداشت اعتیاد خود را با خویش به زندان می آورند . » وی افزود : « به دلیل عدم وجود مواد مخدر در زندان و مبارزه جدی با آن در مراکز اقدامات تامینی و تربیتی ، مراکز بهداشت و درمان زندان ها با رصد زندانیان به صورت روزانه اینگونه افراد را در طرح سم زدایی قرار داده و با نظر پزشک زندان در صورت نیاز وارد چرخه درمان بازدارنده متادون می نمایند . »

رئیس زندان خلخال افزود: « بر اساس طرحی در زندان خلخال و با مساعدت دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان زندانیانی که موفق به ترک اعتیاد و همچنین کاهش میزان مصرف یا خروج موفقیت آمیز و بدون وابستگی از طرح متادون درمانی تحت نظر پزشک این طرح شوند پس از تایید پزشک مربوطه و همچنین اخذ نظر مساعد شورای طبقه بندی زندان می توانند بعنوان بسته حمایتی و تشویقی از مرخصی ، تشویق مادی و اشتغال در مراکز اشتغال زندانیان خارج از زندان بسته بهره مند شوند . »

فروزان رئیس زندان شهرستان خلخال در تشریح بیشتر موفقیت این طرح در ششماهه اول سال جاری گفت : « با اقدامات روانشناسی و مشاوره و برگزاری کلاس های آموزشی با استفاده از ظرفیت پزشکی متادون درمانی میزان مصرف این درمان بازدارنده با توافق زندانی هدف و پزشک زندان از ۲۰ سی سی تا ۵ سی سی  در روز طبق دستور العمل این طرح کاهش داشته است . »

وی افزود : « در همین راستا در طول ۶ ماه نخست سال جاری و در پایان شهریور ماه میزان مصرف شربت متادون ۳۵%  نسبت به ابتدای سال کاهش داشته است. »

بنا بر همین گزارش تعداد افراد تحت درمان در مدت یاد شده ۲۵% کاهش نشان می دهد و با پیگیری های منظم و مستمر و برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی با زندانیان گروه هدف ، پیش بینی می شود سیر نزولی مصرف متادون در زندان خلخال تداوم داشته باشد.

    انتهای پیام /

جلسه برای تنظیم بسته حمایتی کاهش مصرف متادون در زندان خلخال با حضور نباتی دادستان

جلسه برای تنظیم بسته حمایتی کاهش مصرف متادون در زندان خلخال با حضور نباتی دادستان

مشاوره روان شناسی با مددجویان طرح متادون درمانی برای کاهش میزان وابستگی

مشاوره روان شناسی با مددجویان طرح متادون درمانی برای کاهش میزان وابستگی

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*