اخبار کوتاه

سرپرست اداره کل زندان های استان اردبیل : حرفه آموزی براساس علاقمندی زندانیان و نیاز بازار کار آموزش داده شود

در پنجمین کارگروه تخصصی حرفه آموزی و اشتغال زندان های استان اردبیل برتوسعه آموزش های فنی و حرفه ای که منجر به تولید و اشتغال پس از آموزش می شود تاکید شد .

در این جلسه اعضای کار گروه پس از بررسی مصوبا ت جلسه پیشین پیرامون چگونگی ارتقای کمی و کیفی آموزش های فنی و حرفه ای و افزایش اشتغال زندانیان با بهره گیری از ظرفیت کارگاه های زندان ها و همچنین بخش خصوصی به بحث و تبادل نظر پرداختند .

جابر عبدی سرپرست اداره کل زندان های استان اردبیل با تاکید بر لزوم نیاز سنجی آموزشی از زندانیان و تعیین علاقمندی آنها به رشته های مورد آموزش گفت : « بررسی بازار کار حرفه های مورد آموزش یکی از الزامات است . باید ببینیم کدام رشته ها بازار کار مناسبی دارد و هر رشته در منطقه چقدر برد خواهد داشت . » عبدی افزود : « اطلاعات مورد نیاز هر رشته و وسعت بازار کار آن رشته در منطقه را به زندانیان اطلاع رسانی کنید تا با آگاهی  به نظر سنجی شما پیرامون علاقمندی برای شرکت در رشته های حرفه آموزی  پاسخ دهند . » وی نیاز سنجی آموزشی را یک اصل قبل از برگزاری دوره ها دانست و بر آن تاکید کرد .

سرپرست اداره کل زندان های استان اردبیل با اشاره به نقش حرفه آموزی در کاهش آسیب رفتار های پر خطر در زندان ها افزود : « حرفه آموزی باید بستر اصلی اشتغال باشد یعنی اشتغال زندانیان باید تخصصی و پس از طی دوره های حرفه آموزی صورت پذیرد . »  وی همچنین از روسای زندان ها و مسوول اشتغال و حرفه آموزی زندان های استان خواست تا این فعالیت ها و نحوه آموزش و کیفیت آموزش رصد شود تا وقت زندانیان به هدر نرود .

عبدی در ادامه بر حفظ امنیت زندان ها همزمان با اجرای برنامه های اشتغال و حرفه آموزی تاکید نمود و با ذکر مثال هایی گفت : « حرفه آموزی و اشتغال یک اصل اساسی و مهم در سیاست زندانبانی اسلامی است که باعث می شود زندانیان بخشی از هزینه های زندگی خویش را تامین کنند و حتی پس از آزادی هم با مراجعه به مرکز خدمات اجتماعی از مزایای مدارک آموزش های حرفه آموزی برای خود اشتغالی از طریق اعطای تسهیلات بهره مند شوند . اما همه اینها زمانی امکان پذیر خواهد بود که امنیت زندان ها حفظ شود . »

در این جلسه بر تشویق مربیان آموزشی موفق و همچنین زندانیانی که در حوزه های حرفه آموزی و اشتغال ساعی باشند تاکید شد .

گفتنی است با همکاری اداره کل آموزش های  فنی و حرفه ای زمینه آزمون های محیط کار واقعی و صدور مدرک فنی و حرفه ای برای زندانیان شاغلی که دوره های حرفه آموزی را طی نکرده و به صورت استاد شاگردی آموزش دیده اند فراهم آمده است .

انتهای پیام ./

پنجمین جلسه کارگروه اشتغال و حرفه آموزی زندان های استان اردبیل

پنجمین جلسه کارگروه اشتغال و حرفه آموزی زندان های استان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*