اخبار کوتاه

رئیس کل دادگستری استان اردبیل : کمیته حقوقی و قضایی حمایت از تولید کنندگان از بخش خصوصی برای اشتغال و بکار گیری زندانیان حمایت می کند

در راستای بررسی مشکلات زندان ها و رسیدگی به امور زندانیان و تدابیر و اقدامات کاهش جمعیت کیفری در زندان های استان اردبیل؛ جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری به میزبانی زندان مرکزی اردبیل و به ریاست رئیس کل دادگستری استان برگزار شد.

در این جلسه قاصدی رئیس کل دادگستری استان از خدمات آیت الله هاشمی شاهرودی در دستگاه قضایی به نیکی یاد نمود و ضایعه فقدان ایشان و جان باختن دانشجویان دانشگاه آزاد در سانحه رانندگی را تسلیت گفت .

حجت الاسلام قاصدی در ادامه با اشاره به تلاش های دادگستری کل استان برای حمایت های حقوقی و قضایی  از سرمایه گذاران بخش تولید گفت : « نباید بگذاریم بنگاه های اقتصادی تولیدی تعطیل شود زیرا محصول این تعطیلی ها بروز بزه و جرم می باشد . در عوض هر چه اشتغال در جامعه بالا برود میزان جرم کاهش می یابد . »

   فتحی مدیرکل زندان های استان اردبیل نیز با ارائه گزارشی از وضعیت زندان های استان گفت : « جرایم مالی با تلاش های دستگاه قضایی از رده دوم جمعیت کیفری به رده سوم سقوط کرده ولی متاسفانه جرایم مواد مخدر همچنان بیشترین آمار محکومان را به خود اختصاص داده است. » وی با اشاره به اهمیت بازدید قضات از زندانها گفت : « حضور قضات در زندان ها علاوه برحل مشکلات قضایی زندانیان یکی از عناصر مهم آرامش روانی و امنیت در زندان ها می باشد. تاکیدات رئیس کل ، حضور و برنامه ریزی دادستان مرکز استان در زندان و دیگر دادستان های شهرستانها مایه بسی خوشحالی است و جای تشکر و تقدیر دارد .  »

فتحی افزود : « این آمار خوبی است که بگوییم ۸۳ درصد محکومین واجد شرایط زندان های استان شاغل هستند . زیرا وقتی زندانی مشغول به کار می شود ، تبادل افکار بزهکارانه کاهش می یابد و امنیت در زندان ها ارتقا پیدا می کند.»

وی همچنین با اشاره به تلاش های صورت پذیرفته برای حرفه آموزی زندانیان گفت : « در ۹ ماهه سال جاری با تلاش های کارشناسان امر ۴۳۲۳ نفر از زندانیان در ۱۳ رشته حرفه های مختلف را فرا گرفته اند و باید از مسوولان اداره کل آموزش های فنی و حرفه ای و جهاد کشاوری استان برای برگزاری این دوره ها در زندانها تقدیر نمائیم . » به گفته فتحی برخی زندانیان در سال جاری با حضور در این دوره ها در چند رشته مهارت فرا گرفته اند . 

عتباتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان نیز در ادامه با اشاره به روند رو به رشد اشتغال زندانیان ضمن اظهار خرسندی از این موضوع گفت : « باید دامنه اشتغال زندانیان را گسترش دهیم . زیرا اصلی ترین اهداف اصلاح و تربیت با اشتغال مددجویان میتواند به بار بنشیند. »

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خویش با اشاره به هدفمند نمودن مرخصی ها در سال جاری از ارایه ۷۷۴۱ مورد مرخصی به زندانیان مرکز استان برای حل مشکلات قضایی ، خانوادگی و تحکیم بنیان خانواده خبر داد و افزود : « ۵۰۹ مورد نیز از این مرخصی ها در جهت کمک به رفع مشکلات زندانیان تمدید شده است . »

پس از پایان این جلسه که مصوباتی در راستای کاهش جمعیت کیفری زندانها در بر داشت . حاضرین  با حضور در شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل از کارگاهی که با حمایت های کمیته حقوقی و قضایی توانسته بود مجدداً از دام تعطیلی رهایی یافته و به چرخه تولید بازگردد بازدید نموده و از بکار گیری بیش از ۲۰ نفر از زندانیان دارای رای اشتغال در این کارگاه دیدن نموده و اظهار خرسندی کردند.

جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان استان به میزبانی زندان اردبیل

جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان استان به میزبانی زندان اردبیل

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*