اخبار کوتاه

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در بازدید از زندان مشگین شهر گفت : بازدیدهای قضایی هدف دار و در راستای کاهش جمعیت کیفری انجام می گیرد

رئیس کل دادگستری استان اردبیل در راس هیاتی قضایی با حضور ۴ ساعته در زندان مشگین شهر در راستای اجرای سیاست کاهش جمعیت کیفری قوه قضائیه با زندانیان دیدار و به مشکلات آنها رسیدگی نمود .

بنا به گزارش روابط عمومی زندان مشگین شهر با حضور عتباتی ، رئیس کل دادگستری استان اردبیل در محل زندان مشگین شهر کمیته ساماندهی زندانیان برگزار شد. در این جلسه که به ریاست رئیس کل دادگستری استان برگزار شد ، معاونین وی ، دادستان مرکز استان ، روسای دادگستری و دادستان های  شهرستان های مشگین شهر ، پارس آباد ، بیله سوار و دیگر حوزه های قضایی مربوطه به همراه سرپرست زندانهای استان حضور داشتند .

 رئیس کل دادگستری استان اردبیل ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی هدف از این بازدید که بیش از ۲۰ مقام قضایی در ان حضور داشتند را بررسی پرونده های معوقه و قدیمی و تعیین تکلیف آنها و همچنین رسیدگی به مسایل و مشکلات زندانیان جرایم مالی و مهریه عنوان کرد .

رئیس تشکیلات قضایی استان در بخش دیگری از سخنان خود کاهش جمعیت کیفری زندانها را یکی از سیاست های کلان قوه قضائیه برشمرد و افزود : دستگاه قضایی در بحث اشرار و کسانی که نظم و امنیت جامعه را بر هم میزنند مطالبه گر می باشد و کاهش جمعیت کیفری به معنای رهایی این بخش از زندانیان از زندان نمی باشد . کسی که  مخل امنیت روانی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی مردم است باید در زندان باشد. » وی ادامه داد : « اما کسانی هستند که اگر سال ها هم در زندان بمانند قادر به پرداختن بدهی خود به شکات نیستند . دستگاه قضایی به دنبال چاره اندیشی برای اینگونه افراد است . البته حقوق شکات و کسانی که طلب کار هستند نیزباید به نوعی استیفا گردد . »

 عتباتی با اشاره به دستور آیت الله رئیسی برای ایجاد تحول در قوه قضائیه افزود : « نگاه فقه اسلامی به بدهکار مبرهن و مشخص است و باید اقدامات قانونی ما در چارچوب شرع مقدس باشد . وقتی کسی به وضعیتی دچار شده که مدت هاست در زندان مانده اما قادر به پرداخت بدهی خود نیست شرع و قانون این فرد را معسر می شناسد و در قانون تکلیف فرد معسر مشخص شده است . »

 رئیس کل دادگستری استان در جمع هیئت قضایی متشکل از روسای دادگستری و دادستان های شمال استان اردبیل با بیان اینکه از نظر تعداد زندانیان مهریه و مالی غیر عمد در وضعیت مطلوبی قرار نداریم گفت : « باید در رسیدگی به این پرونده ها بحث اعسار تقسیط را بصورت جدی مدنظر قرار دهیم. »  

رئیس کل دادگستری استان به ظرفیت سازی در بحث بدهکاران مالی غیر عمد اشاره کرد و از قضات محاکم خواست تا از ظرفیت های موجود در قانون برای حل مشکل بدهکاران معسر نهایت استفاده را ببرند .

در ابتدای این جلسه عبدی ، سرپرست اداره کل زندان های استان اردبیل با ارایه گزارش اجمالی از آمار تحلیلی جمعیت کیفری زندان مشگین شهر خواستار اعطای تسهیلات ویژه تاسیسات حقوقی به زندانیان واجد شرایط زندان مذکور در جهت کاهش هدفمند جمعیت کیفری زندان شد .

همچنین در ادامه این جلسه هر یک از اعضا با ارایه نقطه نظرات خود پیرامون نحوه ساماندهی زندانیان  محکوم مهریه و مالی غیر عمد به بحث و گفتگو پرداختند. سپس رئیس کل دادگستری به همراه معاونین خود و سایر مسئولین قضایی حاضر در جلسه با حضور در بندهای اقامتی زندان با تعدادی از زندانیان محکوم دیدار چهره به چهره داشتند و همچنین برای رسیدگی به درخواست ها و پرونده های زندانیان محکوم مالی و مهریه  با حضور در سالن اجتماعات زندان مشگین شهر با زندانیان دیدار و به تک تک پرونده های مهریه و مالی غیر عمد رسیدگی کرده و دستورات لازم را در جهت رفع مشکلات آنها صادر نمودند .

در این بازدید ۴ ساعته که بیش از ۲۰ مقام قضایی در آن حضور داشتند با ۱۰۹ نفر از محکومین مالی و مهریه به صورت چهره به چهره  دیدار نمودند . طبق اخبار واصله از ریاست زندان مشگین شهر ۲۰ نفر از زندانیان با مرخصی منجر به پایان محکومیت آزاد و احتمال وی رود زمینه آزادی تعداد قابل توجهی از زندانیان در روزهای آتی و با پیگیری دستورات مقام های قضایی بازدید کننده از زندان مشگین شهر فراهم شود .  

 انتهای پیام . / 

حضور عتباتی رئیس کل دادگستری استان اردبیل در زندان مشگین شهر

حضور عتباتی رئیس کل دادگستری استان اردبیل در زندان مشگین شهر

جلسه کمیته ساماندهی زندانیان به ریاست رئیس کل دادگستری استان در زندان مشگین شهر

جلسه کمیته ساماندهی زندانیان به ریاست رئیس کل دادگستری استان در زندان مشگین شهر

دیدار رئیس کل دادگستری و هیئت قضایی همراه با زندانیان

دیدار رئیس کل دادگستری و هیئت قضایی همراه با زندانیان

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*