اخبار کوتاه

رئیس کل دادگستری استان اردبیل : باید استفاده از مجازات های جایگزین حبس در مواردی که واقعاً نیاز به صدور احکام زندان نیست به صورت یک فرهنگ ترویج شود

در راستای بررسی مشکلات زندان ها و رسیدگی به امور زندانیان و تدابیر و اقدامات کاهش جمعیت کیفری در زندان های استان اردبیل؛ جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری به میزبانی زندان مرکزی اردبیل و به ریاست رئیس کل دادگستری استان برگزار شد.

در این جلسه قاصدی رئیس کل دادگستری استان با تاکید بر لزوم استخراج اصول و راهکارهای قانونی جایگزین های حبس از اجرایی شدن این رویه در آینده نزدیک در محاکم استان خبر داد. وی با اشاره به اقدامات ارزنده انجام شده در راستای تدوین برخی مجازات های جایگزین به صورت کتابچه پیشنهادی توسط کمیته ای متشکل از معاونین قضایی خویش برای ارایه به محاکم استان جهت بهر برداری گفت: « قانون جدید راهکارهای مناسبی در جهت کاهش جمعیت کیفری در پیش روی محاکم قرار داده که از آن جمله استفاده از جایگزین های حبس می باشد. اما صدور چنین احکامی به فرهنگ سازی در بین عامه مردم و قضات نیاز دارد. »

در ادامه عتباتی دادستان مرکز استان با اشاره به بازدید های مستمر قضایی صورت گرفته از زندان ها گفت: « تعامل بین دادسرا و زندان خوب است و حضور مستمر بنده و قضات دادسرا برای رفع مشکلات مددجویان موید این مطلب است . »

دادستان مرکز استان از اهتمام دادستانی به افزایش اشتغال در زندان ها بعنوان یک عامل مهم در زمینه اصلاح و بازتوانی اجتماعی زندانیان گفت: « با قولی که استاندار اردبیل برای ایجاد سوله های اشتغال در زندان مرکزی داده است ما نیز متعهد شده ایم که در صورت عملی شدن تعهدات استانداری در زمینه ایجاد بستر و زیرساخت های لازم ۱۰۰۰ شغل برای مددجویان در سال جاری ایجاد کنیم و مدیریت زندان این توان و ظرفیت را برای اجراء این توافق دارد. »

وی همچنین از اهتمام دادستانی به رسیدگی به پرونده های کمسیون عفو و بخشودگی برای کاهش جمعیت کیفری زندانها خبر داد و افزود : « برخی زندانیان هستند که واقعاً عملشان نشان می دهد که تادیب شده اند و آمادگی حضور سالم در اجتماع را دارند که در این زمینه هم با نظر مساعد رئیس کل محترم میتوانیم تعداد افراد بیشتری را که شرایط عفو را احراز کرده اند به کمسیون معرفی کنیم . »  عتباتی در ادامه با اشاره به هدفمند نمودن مرخصی ها افزود : « در زمینه محکومین مالی به جهت کمک به رسیدگی و حل مشکلاتشان نهایت مساعدت انجام شده و می شود. خوشبختانه این مساعدت ها منتج به نتیجه و آزادی تعدادی از آنها شده و نتیجه کار مثبت ارزیابی می شود. »

فتحی مدیرکل زندان های استان اردبیل نیز با ارائه گزارشی از وضعیت زندان های استان گفت : « جرایم مالی ۲۲درصد محکومین را به خود اختصاص داده و در رتبه دوم است و متاسفانه جرایم مواد مخدر همچنان بیشترین آمار محکومان را به خود اختصاص داده است. » وی با اشاره به رشد بازدید قضات از زندانها در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ گفت : « این یک واقعیت است که حضور قضات در زندانها خیلی از مشکلات زندانی و زندان را حل می کند. از این بایت از دیدگاه و تاکید رئیس کل و دادستان مرکز استان به این مساله تشکر می کنیم . »

به گفته مدیرکل زندان های استان اردبیل با تلاش های شعبات شورای حل اختلاف زندان ها که همه کارکنان آن از کارمندان و مددکاران زندان ها تعیین شده اند، تعداد ۷۳۶ نفر در طول سال ۱۳۹۶ از زندان ها آزاد شده اند.

 فتحی همچنین در بخشهایی از سخنان خود با تشکر از تاکید رئیس کل دادگستری استان بر لزوم هر چه باشکوهتر برگزار شدن جشن های گلریزان در سطح استان برای جلب مشارکت مردمی جهت آزادسازی زندانیان جرایم مالی غیر عمد گفت: «متاسفانه طبق آمار ارایه شده محکومیت های مالی در رده دوم فراوانی جمعیت کیفری زندان های استان قرار دارند. انتظار داریم مردم فهیم و خیَر استان همچون سال های گذشته با حضور در جشن های گلریزان و کمک به ستاد مردمی دیه موجبات آزادی تعدادی از هم استانی های خود را که صرفاً بخاطر بدهی مالی در زندان هستند را فراهم نمایند. »  

جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری استان اردبیل

جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری استان اردبیل

جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری استان اردبیل

جلسه کمیته ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری استان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*