اخبار کوتاه

در نشست مشترک مدیرکل زندان ها و معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصویب شد : خانه بهداشت در زندان های استان راه اندازی می شود

به منظور ارتقای ایمنی و بهداشت حرفه ای در کارگاه های زندان های استان اردبیل ، جلسه مشترک با حضور مدیرکل زندان ها ، معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل و رئیس مرکز بهداشت استان ، کارشناس اعزامی از سوی اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندانها و  کارشناس HSE بنیاد تعاون زندانیان کشور در محل اداره کل زندان های اردبیل تشکیل و راهکارهای اجرایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت . 

 در این جلسه فتحی مدیرکل زندان ها با تقدیر از همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان و پیگیری های اداره کل بهداشت و درمان سازمان گفت : « بهداشت زندان ها با بهداشت جامعه رابطه مستقیم دارد و کنترل بیماری ها و رفتارهای پر خطر در داخل زندان سلامت جامعه را تامین می کند . »  وی با اشاره به غربالگری بیماری های پر خطر در زندان و مقابله با گسترش اینگونه بیماری ها از طریق آموزش به زندانیان از سوی سازمان زندان ها گفت : « سازمان زندان ها از سالها پیش با آموزش مددجویان از طریق مستقیم و همسالان و برگزاری مشاوره با خانواده های مبتلایان به این قبیل بیماری ها گام بزرگی در مقابله با شیوع آن در اجتماع برداشت . »

مدیرکل زندان های استان اظهار امید واری کرد در تعامل با دانشگاه علوم پزشکی استان بتوان آموزش های بسیار مفیدی در جهت پیشگیری از مخاطرات رفتارهای پرخطر زندانیان و همچنین سلامت مددجویان شاغل در کارگاهها برداشته شود .

دکتر بابک نخستین معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز با تشکر از تلاش های سازمان زندان ها برای ارتقای بهداشت حرفه ای و سلامت زندانیان گفت : « دانشگاه علوم پزشکی ، زندان را بخشی لاینفک از جامعه می داند و در همین راستا   بی منت و با تمام توان در خدمت اداره کل زندانهای استان خواهد بود . » وی افزود : « با همکاری اداره کل زندان های استان اردبیل سال گذشته پایش و تست HIV در زندان های استان برگزار شد که خوشبختانه به نمونه مثبت برخورد نکردیم و زندان های استان از این لحاظ پاک هستند . »

جلالی نماینده اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندانها نیز با تشریح دستاوردهای ده ساله اخیر سازمان زندانها در حوزه بهداشت حرفه ای در زندانها پرداخت و گفت : « تا کنون در ۱۷ استان خانه بهداشت با همکاری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شده و در استان اردبیل نیز امسال با همت دوستانمان در دانشکاه علوم پزشکی اردبیل و همکاری و تعامل اداره کل زندان ها به دنبال ایجاد خانه بهداشت هستیم . » وی آمار حوادث ناشی از کار در زندان ها را به خاطر دقت نظر در آموزش ها  و نظارت های مستمر و همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز بهداشت و درمان استان ها بسیار پایین تر از حد کشوری بیان نمود و گفت : «علاوه بر نظارت بهداشت حرفه ای در زندان ها و ارایه آموزش های مستمر به زندانیان و سرپرستان کارگا ها ؛ زندانیان به منظور حوادث احتمالی کارگاهی بیمه نیز شده اند . »

از مصوبات مهم این جلسه می توان به ارتقای میزان نظارت برکارگاه ها  و آموزش زندانیان شاغل از نظر ایمنی کار و بهداشت حرفه ای با افزایش ساعت همکاری کارشناس بهداشت حرفه ای جذب شده و ایجاد خانه بهداشت در زندان های استان در سالجاری اشاره نمود.

جلسه مشترک مدیرکل زندان های استان اردبیل با معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

جلسه مشترک مدیرکل زندان های استان اردبیل با معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

فتحی مدیرکل زندانهای استان اردبیل

فتحی مدیرکل زندانهای استان اردبیل

دکتر نخستین معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل

دکتر نخستین معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل

جلالی نماینده اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندانها

جلالی نماینده اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندانها

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*