اخبار کوتاه

دادستان خلخال : باید از همه ظرفیت های قانونی برای کاهش جمعیت کیفری زندانها استفاده کنیم

کارگروه کاهش جمعیت کیفری زندان خلخال به ریاست دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان در محل زندان تشکیل جلسه داده و مسائل و مشکلات زندان در زمینه کاهش جمعیت کیفری و ساماندهی امور زندانیان مورد بحث و تبادل نظر اعضاء قرار گرفت.

در این کارگروه مهدی مهدیزاده رئیس زندان با ارائه آماری از وضعیت موجود زندان، خواستار استفاده حداکثری از ظرفیت های تاسیسات حقوقی برای تقلیل جمعیت زندانیان شد.

رئیس زندان خلخال با اشاره به تعامل خوب مقامات قضایی شهرستان با زندان گفت: « در سایه تعامل بین مقامات قضایی و زندان آمار جمعیت کیفری نسبت به  مدت مشابه در سال قبل کاهش را نشان می دهد. اما با توجه به محدودیت های موجود در زندان از نظر فضا و امکانات درخواست حمایت بیشتر در این خصوص داریم. »

دادستان خلخال در این جلسه با قدردانی از پیگیریهای رئیس زندان واقدامات مجددانه واحدهای مددکاری، شورای حل اختلاف شعبه زندان و نیز شورای طبقه بندی اظهار داشت:  « مقامات قضایی در شهرستان چه در دادسرا و چه در دادگاه حد اکثر تلاش خود را در جهت کاهش جمعیت کیفری نموده اند و در آینده نیز به این تلاش افزوده می شود. البته این بدین معنی است که کسانی که نباید در زندان باشند را به همکاران توصیه می کنیم با راهکارهای قانونی مشکلشان حل شود اما با کسانی که امنیت جامعه و آسایش عمومی را مختل می کنند هرگز مماشاتی نشده و نخواهد شد. »

وی به برگزاری جلسات کاهش جمعیت کیفری پیشین در دادگستری شهرستان خلخال با حضور قضات اشاره کرد وگفت: « تا کنون دستگاه قضایی شهرستان از همه ظرفیتهای موجود برای کاهش جمعیت کیفری استفاده نموده است لیکن برگزاری جلسه در زندان یک تفاوت اساسی با برگزاری جلسه در جاهای دیگر دارد و آن این است که مشکلات از نزدیک لمس میشود و میتوان با زندانیان به صورت چهره به چهره نیز مصاحبه نمود و این امر به تصمیم گیری بهتر کمک می کند. » 

گفتنی است پس از اتمام این کارگروه ، شورای طبقه بندی زندان خلخال به ریاست دادستان تشکیل جلسه داد. در این جلسه ۲۷ پرونده رسیدگی شد که منجر به اعطای ۱۴ مورد مرخصی و قبول درخواست اشتغال به کار وآزادی مشروط گردید.

همچنین در حاشیه این جلسه تعداد ۳۰ نفر از مددجویان به صورت چهره به چهره با دادستان خلخال دیدار و مسائل و مشکلات خود را مطرح وآقای نباتی دستورات لازم را در جهت رفع مشکلات قضایی آنها صادر نمودند.

حضور دادستان در جلسه شورای طبقه بندی زندان خلخال

حضور دادستان در جلسه شورای طبقه بندی زندان خلخال

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*