اخبار کوتاه

دادستان اردبیل : در کنار جنبه سلبی مجازات حبس با کمک به خانواده های زندانیان باید به جنبه ایجابی نیز توجه شود

نشست فصلی مدیران عامل انجمن های حمایت زندانیان استان اردبیل و روسای زندان ها با حضور عتباتی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و فتحی مدیرکل زندان ها برگزار شد. در این جلسه مشکلات انجمن ها بررسی و در راستای پویا تر شدن آنها تصمیماتی اتخاذ گردید.

عتباتی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل بعنوان سخنران ویژه این نشست با تقدیر از زحمات مدیران عامل انجمن های حمایت زندانیان شهرستان های تابعه و مرکز استان خواستار پویاتر شدن انجمن ها برای ارایه خدمات بیشتر به خانواده های مددجویان شد . عتباتی گفت : « خانواده های زندانیان عائله خاص ما هستند . باید هر چقدر که در توان داریم نسبت به معیشت ، آموزش و سلامت این خانواده ها حساس باشیم . »  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان با اشاره به اصل شخصی بودن جرم افزود : « شخصی بودن جرم به زبان ساده یعنی اینکه اگر فردی مرتکب عمل خلاف قانون شود باید مجازات فقط برای وی اعمال شود. اما در عمل به اندازه که خانواده ها از زندانی شدن سرپرست آسیب می بینند خود فرد شخص به آن میزان دچار آسیب و مشکل نمی شود. » وی افزود: « زندانی در زندان از تمام حقوق انسانی خویش برخوردار است . حق خوراک ، پوشاک ، امنیت ، بهداشت و تمام حقوق شهروندی . آیا خانواده ها بعد از زندانی شدن سرپرست ، ملجائی برای رجوع و تامین معیشت و بهداشت و درمان و آموزش دارند؟ » وی تاکید کرد که باید انجمن های حمایت زندانیان تمام تلاش خود را برای خودکفایی و اشتغال خانواده های زندانیان بکار ببرند.

دادستان اردبیل هر گونه افزایش نیروی انسانی مضاعف در انجمن ها را تحمیل هزینه گزاف به انجمن ها دانست و خواستار دقت مدیران عامل در صرف هزینه ها شد و به درآمدزایی انجمن ها اشاره نمود و افزود: « در ترکیب هیئت مدیره انجمن ها دادستان ها ، فرمانداران و افراد ذی نفوذ و معتمد شهر حضور دارند. باید از این ظرفیت ها برای ایجاد در آمد پایدار و اقتصادی نمودن انجمن ها استفاده کنید تا بتوانید با دستان پر خدمات بیشتری به خانواده های زندانیان نیازمند ارایه کنید. »

عتباتی دادستان اردبیل از حمایت ها و تلاش های مدیرکل زندان های استان در راستای رسیدگی به خانواده های زندانیان و همچنین افزایش میزان اشتغال مولد زندانیان تقدیر نمود و آن را زمینه ای برای خودکفایی و کمک به معیشت خانواده های زندانیان دانست .

در ادامه فتحی مدیرکل زندانهای استان اردبیل از مدیران عامل انجمن های حمایت زندانیان خواست تا طرح ها و برنامه های خود را برای خودکفایی و کسب در آمد پایدار انجمن ها ارایه کنند و از مشاوره افراد متخصص و خیر بهره مند شوند.

فتحی در ادامه به لزوم دقت در برخورد و کمک به خانواده های زندانیان اشاره نمود و خواستار حفظ کرامت انسانی و شخصیت خانواده های زندانیان شد و از مدیران عامل انجمن های حمایت و روسای زندان ها خواست تا مدام و به صورت مستمر از خانواده های زندانیان بازدید میدانی داشته باشند و از نزدیک وضعیت زندگی و مشکلات آنها را بررسی کنند .

مدیرکل زندان های اردبیل با تقدیر از زحمات و همراهی مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره ) استان و همراه بودن وی در بازدیدهای میدانی خواستار استفاده از ظرفیت خیرین ، مسئولین اجرایی و قضایی و دستگاههای حمایتی شد .

وی از مدیران عامل انجمن ها خواست تا وضعیت معیشت ، مشکلات و آسیب های روحی و روانی و آموزشی و درمانی خانواده های زندانیان را برای مردم و مسئولین به روشنی تبیین کنند. فتحی شفاف سازی را زمینه اعتماد مردم به انجمن ها و کمک ها خیرین دانست و افزود : « خانوادههای زندانیان انگ و برچسب زندانی بودن شوهر یا پدر را یدک می کشند و به اندازه زیادی از این بایت تحت فشار هستند . نباید اجازه دهیم سایر مشکلات زندگی نیز بار این مساله مضاعف شود . »

در ادامه هر یک از مدیران عامل انجمن های حمایت شهرستان های اردبیل ، مشگین شهر ، گرمی و پارس آباد  مسایل و مشکلات حوزه خویش را مطرح نموده و از اقدامات انجام شده و طرح های در دست اجرا گزاش دادند.  

نشست فصلی مدیران عامل انجمن های حمایت زندانیان استان اردبیل با حضور دادستان مرکز استان

نشست فصلی مدیران عامل انجمن های حمایت زندانیان استان اردبیل با حضور دادستان مرکز استان

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*