اخبار کوتاه

حضور قضات محاکم حقوقی ، شورای حل اختلاف و اجرای احکام در زندان اردبیل

معاونین پیشگیری از وقوع جرم و شورای حل اختلاف رئیس کل دادگستری استان اردبیل به همراه رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب اردبیل و قضات محاکم حقوقی ، شورای های حل اختلاف استان و اجرای احکام برای هماهنگی جهت اجرای دستور العمل شش ماده ای دادستان کل کشور جهت کاهش جمعیت کیفری زندان ها در زندان اردبیل تشکیل جلسه دادند .

خدادادی معاون پیشگیری از وقوع جرم رئیس کل دادگستری استان در ابتدای این جلسه هدف از این نشست در محل زندان را هماهنگی و رسیدن به یک وحدت رویه برای اجرایی نمودن دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری دادستان کل کشور بیان نمود و در تشریح این دستو رالعمل گفت : « هدف دستگاه قضایی این است کسانی که واقعاً مستحق زندان هستند در زندان بمانند و کسانی که با جرایم سبک وارد زندان می شوند یا دارای جرایم غیر عمد ، مالی و مهریه هستند و قانون و محاکم قضایی احراز می کنند که فرد معسر است از زندان آزاد شوند . » وی افزود : « امروز گرد هم آمده ایم تا ضمن هماهنگی با همدیگر و رسیدن به یک وحدت رویه کسانی را که به جرم مهریه ،نفقه و یا بدهی مالی غیر عمد در زندان هستند و مدت هاست که بخاطر عجز از پرداخت دین در زندان مانده اند را با بررسی مجدد زمینه آزادیشان را فراهم سازیم . »

به گفته خدادای یکی از روش های قانونی قبول اعسار تقسیط این گونه افراد یا دادن مهلت به آنها برای اعاده دین می باشد .  وی از قضات محاکم خواست تا با بررسی مجدد پرونده ها و قبول اعسار تقسیط اینگونه زندانیان در صورت احراز معسر بودن در اجرای این دستور العمل قانونی اهتمام نمایند .

گفتنی است به غیر از بحث اعسار تقسیط و مهلت دهی به محکومین مالی که عدم تمکن مالی آنها احراز شده طبق دستور العمل صادره از سوی دادستان کل کشور زندانیان تحت قرار بلا تکلیف نیز می بایست بررسی و در کمترین زمان ممکن تعیین تکلیف شوند . رسیدگی به وضعیت زندانیان دارای رد مال های بدون تقاضای شاکی ، پیگیری درخواست های زندانیان برای استفاده از پابند های الکترونیکی ، استفاده از تاسیسات حقوقی مانند آزادی مشروط ، تعلیق مجازات و مرخصی منجر به پایان حبس و همچنین شناسایی و آزاد سازی زندانیان بیمار جسمی و روحی مشمول ماده ۵۰۲ آئین دادرسی کیفری شش ماده این دستور العمل می باشند که انتظار می  رود با اجرایی شدن آن تعداد قابل ملاحظه ای از زندانیان از زندان ها آزاد شوند .

در پایان این نشست ، مسوولین قضایی و قضات حاضر در جلسه با حضور در جمع مددجویان محکوم مالی ، تحت ، قرار و دیگر زندانیان مشمول دستور العمل به صورت چهره به چهره با آنها مصاحبه و دیدار نموده نمودند . انتظار می رود در پی این دیدار زمینه آزادی تعدادی از زندانیان زندان مرکزی اردبیل فراهم گردد .

شایان ذکر است که طبق دستور رئیس کل دادگستری استان این رویه در کلیه زندان های استان اردبیل اجرا و زندانیان مشمول دستورالعمل شناسایی و زمینه آزاد سازی قانونی آنها فراهم خواهد شد .

 انتهای پیام . / 

خدادادی معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان اردبیل

خدادادی معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان اردبیل

نشست هم اندیشی قضات محاکم حقوقی ، شورای حل اختلاف و اجرای احکام در زندان اردبیل

نشست هم اندیشی قضات محاکم حقوقی ، شورای حل اختلاف و اجرای احکام در زندان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*