اخبار کوتاه

با برگزاری آئین سنتی و معنوی طشت گذاری مراسم سوگواری دهه اول محرم در زندانهای استان اردبیل آغاز شد

به رسم خطه آذربایجان مردم استان اردبیل هر ساله در آخرین روزهای ماه ذی الحجه با برگزاری آئین معنوی و سنتی طشت گذاری به یاد لب های تشتنه اباعبد الله الحسین (ع) و فرزندان و اصحابش به سوک می نشینند و احرام عزا می بندند. زندانهای استان اردبیل نیز به رسم مردم این دیار با حضور مدیر کل زندانها ، معاونین و مسئولین زندانهای استان و با مشارکت مددجویان ضمن برگزاری این آئین به استقبال عزای سید الشهداء رفتند.

فتحی مدیر کل زندانهای استان

فتحی مدیر کل زندانهای استان

فتحی مدیر کل زندانهای استان در این زمینه با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری در زندانها به صورت هیئتی و توسط خود مددجویان گفت :« در آستانه ماه عزای حسینی (ع) هیئت های محبان اهل بیت (ع)  زندانهای استان با حضور روسای زندانها تشکیل جلسه داد و بر اساس تصمیمات متخذه بنا شد تا مراسم های دهه اول به صورت هیئتی و خودگران توسط مددجویان زندانهای استان و با استفاده از مادحین و وعاظ برجسته هر شهرستان با نظارت روسای اندرزگاهها و مشارکت فرهنگی و تربیتی زندانها برگزار گردد. »

مدیر کل زندانهای استان با اشاره به لزوم بصیرت افزایی در مورد حادثه کربلا ماه محرم و صفر را فرصت مغتنمی برای زندانیان و سربازان دانست تا با برنامه ریزی و استفاده از اساتید حوزه و دانشگاه نسبت به تحلیل حادثه مهم سال ۶۱ هجری پرداخته و اهداف قیام امام حسین (ع) و فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر و نماز، بعنوان محور مباحث مطرح گردد.

وی از مسئولین فرهنگی و هیئات حسینی زندانها خواست تا اقامه نماز جماعت قبل از عزاداری ها، نماز ظهر عاشورا و زنده نگهداشتن شعائر عزای ابا عبد الله الحسین و زیارت عاشورا را جزو برنامه های اصلی این ایام قرار دهند.

فتحی با اشاره به ورود برخی بدعت ها در عزاداری در طول سالیان گذشته این ایام را فرصتی مناسب برای تشریح و تبیین و تفریق بدعت از عزاداری اصیل دانست و از هیئت های محبان زندانها خواست تا با برنامه ریزی لازم نسبت به این مهم اقدام نمایند و افزود: « ملاک عزاداری برای ما باید نحوه عزاداری مراجع عظام تقلید و رهبر معظم انقلاب باشد. نباید اجازه دهیم شور جای شعور را بگیرد و برای ادای مستحب، خدای نکرده واجبی را از دست بدهیم یا در ورطه منکر وارد شویم .»

گفتنی است در طول دهه اول محرم در زندانهای استان اردبیل برنامه هایی چون صبحی با قرآن و اهل بیت، نمایشگاه عاشورائیان، مسابقات فرهنگی آشنایی با حادثه کربلا، دلنوشته های عاشورایی، یاد واره شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، قرائت روزانه زیارت عاشورا ، پخش احسان و نذری توسط مددجویان و مراسم سخنرانی مذهبی و سینه زنی و سوگواری برگزار خواهد شد.  

سخنرانی مذهبی به مناسبت دهه اول محرم در زندانهای استان اردبیل

سخنرانی مذهبی به مناسبت دهه اول محرم در زندانهای استان اردبیل

مداحی و مرثیه خوانی به مناسبت سوگواری سالار شهیدان در ایام دهه اول در زندانهای استان

مداحی و مرثیه خوانی به مناسبت سوگواری سالار شهیدان در ایام دهه اول در زندانهای استان

مراسم آیینی معنوی طشت گذاری به مناسبت حلول ماه محرم در زندانهای استان

مراسم آیینی معنوی طشت گذاری به مناسبت حلول ماه محرم در زندانهای استان

نمایشگاه فرهنگ عاشورا در زندان اردبیل

برگزاری نمایشگاه فرهنگ عاشورا در زندان اردبیل

Print Friendly

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*