اخبار کوتاه

با برپایی آیین دیرینه طشت گذاری در حسینه زندان های استان اردبیل مراسم سوگواری سید الشهداء آغاز شد

مددجویان زندان های استان اردبیل همراه با دیگر عاشقان حسینی استان اردبیل به رسم کهن این دیار، با برپایی آیین طشت گذاری به یاد لب های تشنه اطفال حسین ( علیه السلام ) گریستند و اعلام عزای محرم کردند.

همه ساله در روزهای واپسین ماه ذی الحجه ، مردم استان اردبیل با برپایی آئین طشت گذاری و ریختن آب در طشت هایی به همین منظور و زمزمه اشعار عاشورایی به استقبال ماه محرم الحرام رفته و اعلان عمومی عزای سید الشهداء را می کنند .

امسال نیز همچون سال های گذشته مددجویان زندان های استان اردبیل در قالب هیات محبان اهل بیت (ع) و با حضور روحانیون برجسته ، مداحان و شعرای آستان مقدس ابا عبد الله الحسین (ع) به استقبال  عزای فرزند زهرا (س) رفتند و با برپایی طشت های عزا و ریختن آب در این طشت ها بر لبهای خشکیده از عطش مجاهدان کربلا و اطفال حرم آل الله گریستند. 

حجت الاسلام و المسلمین صبری از روحانیون برجسته استان و از اساتید دانشگاه و حوزه در آیین طشت گذاری ماه محرم در حسینه زندان اردبیل با تشریح شرایط عزاداری با معرفت گفت : « شناخت مسیر ابا عبدالله هدف اصلی این عزاداری هاست . » وی حرکت و قیام سید الشهداء را برای امر به معروف و نهی از منکر و ایستادگی مظلوم در برابر ظالم توصیف نمود و گفت : « سید الشهداء سفینه نجاتی است که هرکس که ذره ای از معرفت در وجودش متبلور شود و بخواهد که به سعادت برسد میتواند با حضور در این کشتی به ساحل نجات برسد . » حجت الاسلام صبری با اشاره به احادیث و روایات بزرگان دینی افزود : « هر کسی که فکر می کند در ماه مبارک رمضان توفیق عفو نیافته است بهترین فرصت است تا برای بخشیده شدن از باب الحسین وارد شود و از خدا بخواهد به احترام سید جوانان اهل بهشت گناهانش را بر او ببخشاید . » وی شرایط ورود از باب الحسین (ع) را قرار گرفتن در مسیر امام و تبعیت از سیره عملی آن امام همام دانست.

گفتنی است که در طول دهه اول ماه محرم الحرام ، برنامه های عزاداری زندانهای استان با رعایت نکات امنیتی بعد از نماز مغرب و عشاء با تلاوت مجلسی قرآن کریم و سخنرانی روحانیون برجسته استان آغاز و در ادامه با حضور مداحان شهیر حسینی مراسم سوگواری و عزاداری برپا خواهد شد.

برگزاری زیارت عاشورا در ابتدای صبح در ستاد های اداری و نمازخانمه های بندها و آسایشگاه سربازان و اقامه نماز ظهر عاشورا و اطعام و احسان خانواده های زندانیان مستمند از دیگر برنامه های زندانهای استان در طول این ایام خواهد بود .    

  مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

مراسم آئینی طشت گذاری در زندان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*