اخبار کوتاه

ابداع دستگاه نقشه خوان الکترواپتیکی فرش توسط زندانی مخترع در زندان اردبیل

زندانی وحید.م با حمایت دفتر فرهنگی و اشتغال زندان اردبیل موفق به ساخت دستگاه نقشه خوان قالی و فرش الکترو اپتیکی منحصر به فرد شد.

این دستگاه که تقریبا از یک سال قبل مراحل تحقیق و ساخت آن آغاز شده بود . ابتدا توسط مخترع به صورت تئوری به مدیریت اداره زندان اردبیل ارائه شد و با صدور مجوزهای لازم و پس از تکمیل مراحل و آزمایشات و بازدید های فنی کارشناسان سازمان صنعت و معدن استان مراحل ساخت و تکمیل آن آغاز گردید.  

از ویژگی های بارز این دستگاه منحصر به فرد، افزایش چند برابری سرعت و دقت در بافت فرش و قالی بوده و با تسهیل کار قالیباف ها باعث میشود تولیدی با کیفیت تر و با درآمد بیشتر برای بافندگان به دنبال داشته باشد.

کارشناسان امر می گویند: فرش ها و قالی های تولیدی توسط این دستگاه تماما دستباف بوده و باعث افزایش ۵۰ درصدی سرعت در بافت می شود.

مخترع دستگاه مذکور در گزارشی از اختراع خود گفت: « با استقبال زندانیان تعداد ۲ عدد از این دستگاه تولید و در اختیار بافندگان فرش گذاشته شده و مددجویان در حال بافت به وسیله آن هستند و نتیجه کار ، سرعت بالا و دقت بیشتر و کیفیت بهتر در بافت فرش های دستباف و با نقشه های ظریف و حساس می باشد . »

وی با اشاره به عدم وجود نمونه های مشابه داخلی و خارجی آن گفت: « هیچ نمونه مشابهی به این دستگاه در بازارهای داخلی و خارجی وجود نداشته و تا هم اکنون فقط دستگاه های نقشه خوان صوتی در بازار عرضه شده است که نسبت به دستگاه مذکور محدودیت ها و کاستی های فراوانی دارد. »

کارشناسان فرش در مقایسه دستگاه الکترو اپتیکی ابداعی مددجوی زندان اردبیل با دستگاههای صوتی اظهار می کنند : « در دستگاه نقشه خوان صوتی ، کاربر باید با ریتم دستگاه که نقشه را به صورت یک نواخت پخش میکند هماهنگ شده و معمولاً این هماهنگی با عقب ماندن یا پیشی گرفتن بافنده از دستگاه از بین رفته و باید با توقف بافت، دوباره هماهنگی صورت پذیرد ولی در دستگاه ابداعی مددجوی اردبیل با نمایش مستقیم قسمتهای مختلف از طریق فیبر نوری روی فرش با نور علامت گذاری شده و بافنده ها هر کدام با آهنگ و ریتم بافت منحصر به خودشان کار بافت را به انجام میرسانند. »

از دیگر مزیت های این دستگاه نسبت به دستگاه صئتی این است که در دستگاه صوتی حواس پرتی بافنده موجب اخلال در کار بافت میشود و بافنده نباید در هنگام بافت با کسی صحبت کند و حتی نمیتواند آهنگ مورد علاقه اش را گوش فرا دهد .  اما در دستگاه ارائه شده توسط مددجوی زندان اردبیل کاربران میتوانند با هم صحبت کرده و حتی آهنگ های مورد علاقه خود را هنگام بافت گوش دهند که این امر باعث افزایش بازدهی و کاهش خستگی و دقت بیشتر بافندگان و در نهایت کیفیت خوب محصول تولیدی میشود.

گفتنی است که این دستگاه از سوی پارک علم و فن آوری استان اردبیل از لحاظ نو آوری و جدید بودن ( تازگی در دنیا ) ، گام ابتکاری و امکان تجاری سازی تایید شده و در اداره ثبت اختراعات و ابداعات به نام سازنده آن به ثبت رسیده است .

 

 

دستگاه نقشه خوان فرش و قالی الکترو اپتیکی اختراع مددجوی زندان اردبیل

دستگاه نقشه خوان فرش و قالی الکترو اپتیکی اختراع مددجوی زندان اردبیل

مددجویان قالی باف در حال استفاده از دستگاه نقشه خوان فرش و قالی الکترو اپتیکی اختراع مددجوی زندان اردبیل

مددجویان قالی باف در حال استفاده از دستگاه نقشه خوان فرش و قالی الکترو اپتیکی اختراع مددجوی زندان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*