اخبار کوتاه

اختتامیه جام باشگاه های کتاب خوانی در زندان اردبیل برگزار شد

 با حضور معاون سلامت،اصلاح و تربیت زندان های استان اردبیل و معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آئین اختتامیه اولین دوره جام باشگاه های کتابخوانی زندان های استان اردبیل برگزار شد .

محمد پور معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت : « شروع کار جام باشگاه های کتاب خوانی با انعقاد تفاهم نامه فی مابین معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با معاونت سلامت ، اصلاح و تربیت سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور بود و بدین طریق هشت استان کشور برای اجرای این طرح به صورت نمونه انتخاب شدند که خوشبختانه اداره کل زندان های استان اردبیل نیز بعنوان یکی از اجرا کنندگان طرح بود. »

وی هدف از اجرای این طرح را گسترش فرهنگ کتابخوانی و بالا بردن سرانه میزان مطالعه و کاهش جرایم در جامعه دانست و افزود : « ما معتقدیم که هر چقدر سطح دانایی یک فرد بالا برود میزان بروز بزه در آن شخص کاهش می یابد . »

در ادامه جابر عبدی معاون سلامت ، اصلاح و تربیت زندان های استان در ارایه گزارش از چگونگی اجرای طرح در زندان های استان گفت : « پس از ابلاغ دستورالعمل به زندان های استان ، اداره فرهنگی و تربیتی زندان های استان با همکاری ارشاد اسلامی جلسات آموزشی برای تسهیلگران طرح برگزار نمود و مربیان و روحانیون ما در سطح زندان های استان به همراه مددجویان رابط کتابخانه ، بعنوان تسهیلگر طرح ، آموزش های لازم را برای اجرای موفق آن دریافت کردند. » وی با اشاره به آموزش ۴۳ نفر بعنوان تسهیلگر افزود : « در پی آموزش تسهیلگران ؛ موضوع در بین کلیه مددجویان مطرح و مددجویان علاقمند به حضور در طرح جام باشگاهای کتابخوانی شناسایی شدند . ۳۲ باشگاه تشکیل شد که هر باشگاه متشکل از ۱۲ زندانی علاقمند به مطالعه کتاب بود. یعنی این طرح ۳۸۴ زندانی را درگیر فعالیت مهم و فرهنگی کتابخوانی کرد. »

معاون سلامت ، اصلاح و تربیت زندان های استان با اشاره به تهیه بیش از ۱۳۰۰ جلد کتاب برای طرح مذکور موضوعات مورد علاقه مددجویان برای مطالعه کتاب ها را در زمینه های کتب سرگذشت و تاریخی ، کتاب های خاطرات مشاهیر و رزمندگان دفاع مقدس ، رمان های مشهور و برجسته ادبی ایران و جهان و برخی کتب دینی عنوان نمود.

به گفته عبدی زندانیان در قالب این طرح برداشت شخصی خویش را از کتابهایی که مطالعه نموده بودند به صورت خلاصه می نوشتند و تحویل تسهیلگران می دادند . همچنین بر اساس این طرح مطالعه کنندگان کتب می توانستند به نویسنده کتاب نامه نوشته و نظر خود را راجع به کتاب نویسنده مرقوم کنند . همچنین در این طرح زندانی کتابخوان می توانست برای کتاب هایی که می خواند نقد بنویسد . وی افزود : بر اساس طرح جام باشگاه های کتابخوانی تسهیلگران آثار را جمع آوری  نموده و ضمن ارایه کمک فکری و راهنمایی به خوانندگان ، آثار برتر در حوزه نقد کتاب ، نامه به نویسنده یا خلاصه برداشت از کتاب را مطالعه و افراد برگزیده را معرفی کردند که امروز شاهد تجلیل از آنها هستیم .

در این مراسم به ۱۰نفر از زندانیان شرکت کننده در جام باشگاه های کتابخوانی که آثار آنها برگزیده شده بود لوح تقدیر و هدایایی اهدا شد .انتهای پیام ./ 

عبدی معاون سلامت ، اصلاح و تربیت زندان های استان اردبیل

عبدی معاون سلامت ، اصلاح و تربیت زندان های استان اردبیل

محمدپور معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل

محمدپور معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*