اخبار کوتاه

اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در زندان خلخال و بازداشتگاه پارس آباد

سرپرست اداره بهداشت و درمان زندان های استان از انجام گسترده واکسیناسیون مقابله با بیماری های واگیردار در زندان های استان خبرداد و گفت: « با همکاری مرکز بهداشت و درمان شهرستان های خلخال و پارس آباد طرح واکسیناسیون هپاتیت B در این مراکز اجراء شد. »

دکتر شهاب قدیری سرپرست بهداشت و درمان زندان های استان اردبیل با تاکید بر اینکه انجام واکسیناسیون هپاتیت B افراد را در مقابل ابتلاء به بیماری کبدی  هپاتیت B   تا آخر عمر مصون می کند افزود: « به واسطه حضور بزهکاران متعدد با جرایم گوناگون که حامل بیماری از محیط اجتماعی به داخل زندان هستند ما وظیفه داریم که در راستای کاهش آسیب رفتارهای پر خطر طرح واکسیناسیون هپاتیت B را همراه با اموزش های لازم مراقبتی و پیشگیرانه در زندان اجراء کنیم . »

دکتر قدیری با تشکر از همکاری روسای مرکز بهداشت استان و مراکز بهداشت شهرستان های خلخال و پارس آباد  برای اجرای این طرح پیشگیرانه در زندان خلخال و بازداشتگاه پارس آباد گفت : « تزریق واکسن کاملا اختیاری می باشداما با برگزاری کلاسهای آموزشی مددجویان ضمن رعایت مواد و نکات بهداشتی جهت پیشگیری از آلودگی احتمالی با تزریق واکسن خود را در مقابل بیماری ایمن می نمایند. » به گفته سرپرست بهداشت و درمان زندان های استان اردبیل  علاوه بر مددجویان تعدادی از کارکنان و همچنین سربازان وظیفه نیز این واکسن را دریافت نمودنه اند. » گفتنی است که تزریق این واکسن به صورت رایگان و تحت نظارت مراکز بهداشت و درمان شهرستان های خلخال و پارس آباد انجام شده است .

وی در آخر با اشاره به اینکه واکسیناسیون در سه نوبت باید انجام شود افزود: « نوبت دوم یک ماه و نوبت سوم ۶ ماه بعد از تزریق اول انجام خواهد شد. «  

در این راستا دکتر برات علی اوجارودی از کارشناسان شبکه بهداشت درمان شهرستان پارس آباد که شخصاً به تزریق واکسن در بازداشتگاه پارس اباد نظارت می نمود به خبرنگار سایت اداره کل زندان های استان اردبیل گفت : « این بیماری ویروسی در صورت درمان نشدن و عدم کنترل ، افراد را مستعد سرطان اولیه کبد می کند. » وی اظهار داشت: « هپاتیت B اکثر مواقع در مراحل اولیه بدون علامت بوده وگاهی با بی اشتهایی تهوع ، زردی سفیده چشم و پر رنگ شدن ادرار همراه است و رفتارهای پر خطر جنسی سبب بروز انتقال این بیماریها می شود. »

دکتر اوجاوردی تزریق واکسن را از کم عارضه ترین روش های پیشگیری در مقابل بیماری هپاتیت B برشمرد و اجرای این طرح در زندان ها را در راستای کاهش آسیب های اجتماعی دانست و از همکاری مسئولین بازداشتگاه پارس آباد در اجرای این طرح پیشگیرانه تقدیر نمود. 

واکسیناسیون هپاتیت B در زندان خلخال و بازداشتگاه پارس آباد

واکسیناسیون هپاتیت B در زندان خلخال و بازداشتگاه پارس آباد

 

Print Friendly, PDF & Email

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*